Miliardář Daniel Křetínský je v energetice a průmyslu úspěšný podnikatel, ale ve fotbalovém prostředí zatím během patnácti let, kdy vlastní nejslavnější český klub, neprorazil. Spoustu peněz, které utratil za Spartu, by se mu však mohly vrátit. Sparťanský majitel totiž konečně spouští dlouho odkládaný projekt. Na hřišti se sice fotbalové Spartě, která oslavila 126 let existence, nedaří, avšak ekonomicky i kvůli prodeji pozemků pro stavbu luxusního hotelu zaznamenala rekordní čísla.

Okolí hotelu Intercontinental - Prostor v okolí pražského hotelu Intercontinental na Starém Městě čekají úpravy (na vizualizaci).
Miliardáři upraví okolí Intercontinentalu. Brutalistní hotel podobu nezmění

Mluvčí EPH Daniel Častvaj prostřednictvím tiskové zprávy oznámil, že hotel na Letné bude provozovat společnost Hard Rock International, která provozuje síť hotelů, kasin, obchodů a kaváren v 75 zemích světa. V pobočkách se firma chlubí světově nejcennější kolekcí více než 83 tisíc kusů hudebních pamětihodností počínaje kytarou Erica Claptona.

Střešní bar s výhledem na Pražský hrad

Součástí hotelového komplexu bude 523 pokojů, kongresové prostory, táneční sál, restaurace, skybar, fitness či lázně. Kongresový hotel vyroste v prostorách někdejšího tréninkového hřiště letenské Generali Areny. Hosté by měli ocenit výhled na Letenské sady i z Pražského hradu - ideálně z navrženého střešního baru.

„Pro EP Real Estate jde o klíčový projekt na domácím trhu, kterému už od fáze prvotního plánování věnujeme maximální pozornost,“ uvedl v tiskové zprávě Michal Viktorin, ředitel EP Real Estate, developerské divizi Křetínského holdingu. Odhadované náklady na stavbu hotelu EPH nezveřejnil. Měsíčník Forbes na začátku října na svém webu uvedl, že nový hotel má stát pět miliard korun. „Jeho podoba je dílem architekta Petra Pelčáka, interiéry zase dostalo na starost anglické studio Fuse,“ dodal web Forbesu.

Vizualizace podoby přestavby stadionu Sparty.
Kotel bude v hotelu? Sparta ukázala, jak by mohla vypadat Letná

AC Sparta Praha tehdy také uklidnila fanoušky, kteří velmi nelibě nesli zveřejnění vizualizací původního projektu. Ten počítal spolu se stavbou hotelu na třídě Milady Horákové také s rekonstrukcí jedné z tribun letenské arény. „Téma přeměny jižní části stadionu není na stole. Pokud bychom takto výrazným způsobem zasahovali do prostor pro fanoušky, určitě bychom s nimi takovou problematiku v budoucnu řešili. V případě této studie jsme hledali cesty, jak přinést do klubu finanční prostředky jiným způsobem než ze sponzoringu anebo dotací ze strany majitele,“ řekl František Čupr, generální ředitel Sparty.

Sparťané budou trénovat na Strahově

Fotbalisté prvoligového A-týmu budou k přípravě na zápasy využívat plochy v tréninkovém a mládežnickém centru na Strahově, které se dočká v příštím roce částečné modernizace a v novém patře budovy vznikne zázemí hlavně pro sparťanské „áčko“.

Příznivce barev letenského celku moc netěší pohled na bagry, které se zakousávají do okolí stadionu na Letné. Ale ani po dokončení luxusního hotelového komplexu by nemělo být zapomenuto, kde Hard Rock Hotel Prague vlastně vznikl. „Vedle hotelu vznikne Hard Rock Sports Bar, jehož interiéry budou připomínat slavnou historii domácího fotbalového klubu,“ prozradil mluvčí Častvaj.

Sparta v pondělí rovněž oznámila, že po dohodě se šéfem Křetínským skončí v klubu Adam Kotalík, člen představenstva zodpovědný za přestupy. Posílí tak pozice sportovního ředitele a bývalého legendárního hráče Tomáše Rosického.

Letiště Praha otevírá hotel AeroRooms
Letiště v Praze otevřelo nový hotel. Pohodlně se vyspíte za dva tisíce korun