„Firmy se již týdny připravují na jednání a obchodní cestu. Bylo by nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu. Čeští podnikatelé, kteří se snaží proniknout na čínský trh, by neměli odnést politické spory," uvedl Hanák.

Kontakty v Číně se budují dlouhodobě 

Zájem o Čínu je podle Svazu průmyslu a dopravy "více méně konstantní". Podle mluvčí organizace Evy Veličkové většina firem pracuje na dlouhodobých kontaktech. "Tato obchodní mise svazu průmyslu má největší význam pro ty, kteří už v Číně kontakty mají a potřebují své aktivity podpořit, dodat jim vyšší prestiž a podobně," poznamenala.

Podle Hanáka se kontakty v Číně budují dlouhodobě, a je proto dobré využívat více možností, jak je navázat. Zájem o misi označil za velký. „Jde napříč mnoha odvětvími průmyslu i služeb," řekl.
Veličková uvedla, že v misi Svazu průmyslu a dopravy jsou zastoupeny firmy z různých oblastí strojírenství, včetně důlní techniky.

Podnikatele budou v Číně jednat i o cestovním ruchu 

Dále se zúčastní společnosti zabývající se výrobou letadel, energetikou, dopravními službami nebo lékařskými technologiemi a technologiemi pro ochranu životního prostředí, včetně nanotechnologie. Čeští podnikatelé budou v Číně jednat i o cestovním ruchu, právních službách nebo poradenství.

Zúčastní se například technologická firma Kiwi.com, strojírenská a elektrotechnická firma ZPA Pečky, společnost ETD Transformátory, která se zaměřuje na výrobu transformátorů a generátorů nebo ČeMeBo, firma na výrobu plošných spojů. V delegaci bude i výrobce letadel Aircraft Industries nebo výrobce železničních soukolí Bonatrans.

Do Číny se s prezidentem mohou vydat i zástupci dalších společností. Zeman v minulosti řekl, že ho doprovodí podnikatel Petr Kellner. Nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Kellner již se Zemanem u čínského prezidenta byl v roce 2014.