Rekonstrukce léta zanedbaného nádraží v samotném centru začala v režii Penty před sedmi lety opravou zastřešení odjezdové haly. Postupně muselo kompletní proměnou projít technické zázemí včetně instalace nové trafostanice v podzemí pod nádražím.

Cestující mohli zaznamenat vyměněné podlahy, čerstvé omítky a moderní toalety. Letos na podzim se dočkají nových pokladen, do konce roku pak čekárny a úschovny zavazadel. Navenek se proměnila fasáda, která dala vyniknout historické nádražní budově od architekta Antonína Jünglinga.

Stejně jako v jiných metropolích postupně zaplňují halu nové obchody a řetězce s občerstvením. Vyhledávaným místem je v letní sezoně venkovní zahrádka kavárenského řetězce Costa Coffee.

Přibude restaurace i lékárna

Příští rok ji doplní restaurace Masaryčka přístupná od tramvajových zastávek v Havlíčkově ulici. Stánky s občerstvením Parky’s a UGO, pekárnu a palačinkárnu v odjezdové hale doplní v nejbližších měsících řetězce Burger King, Pizza Hut a také lékárna Dr.Max. Pak přibude hranolkárna a další obchody.

„Z celkem investovaných 160 milionů korun tvoří 140 milionů náš závazek vůči Českým drahám, dalších 20 milionů dáváme do oprav obchodních jednotek,“ upřesňuje Pavel Sreblov, ředitel Penty pro komerční výstavbu.

Obnova Masarykova nádraží je součástí jednoho z největších pražských projektů, který zahrnuje i výstavbu na nevyužívaných drážních pozemcích. Záměr na vybudování nové čtvrti s kancelářemi, obchody a byty se rodí už 15 let, původně mimo jiné za přispění nizozemské firmy ING Real Estate. Ta však z projektu vycouvala v roce 2010 poté, co vlivem globální finanční krize ořezala své realitní investice ve střední a východní Evropě.

Do ulic se vrátí stromy a lavičky

Penta vstoupila do projektu v roce 2011. V urbanistické soutěži vybrala pro revitalizaci desetihektarového území návrh od londýnského studia Zaha Hadid Architects. Kromě nových budov projekt zahrnuje i velkoryse řešená prostranství.

„Do ulic budou vráceny stromy, lavičky, parter budov se otevře veřejnosti a poskytne širokou nabídku obchodů a služeb,“ tvrdí Streblov. V sousední ulici Na Florenci už Penta v minulých letech realizovala projekt na místě bývalé budovy České Typografie. Vznikl zde komplex Florentinum podle návrhu architekta Jakuba Ciglera.

POZN.: Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.