Když se v květnu 2009 nové sídlo americké rozhlasové stanice otevíralo, novináři museli absolvovat přísnou bezpečnostní prohlídku, projít masivními ocelovými vraty a fotografové nesměli fotit tváře zaměstnanců RFE/RL kvůli obavám o jejich život. Zejména po teroristických útocích v USA v září 2001 se stala Svobodná Evropa možným terčem islamistů.

Kvůli nevyhovujícím bezpečnostním podmínkám v budově vedle Národního muzea na frekventované severojižní magistrále, odkud rádio vysílalo od roku 1995, se rozhodlo o stěhování. Na pozemcích, kde působil židovský sportovní klub Hagibor (hebrejsky hrdina), měla podle plánů z počátku tisíciletí vyrůst hala pro hokejové mistrovství světa, které v roce 2004 nakonec hostila tehdejší Sazka Aréna (dnes O2 arena).

Nyní je parcela mezi Izraelskou ulicí a Vinohradskou třídou zaplněná pouze sídlem Rádia Svobodná Evropa, vedle stojí ještě hotel Don Giovanni a poněkud zašlý sportovní areál TJ Bohemians Praha. Jinak okolí zarůstá trávou a vypadá neutěšeně. Budovu rozhlasové stanice od firmy Hagibor Office Building v roce 2012 koupila společnost L88 Investment Prague, která se však dostala do insolvence.

Mezi zájemci jsou záchranci národních podniků

O prodeji nemovitosti informovaly v pátečním vydání Hospodářské noviny. „Začátek prodeje se sice trochu posunul, ale hotovo bychom chtěli mít v listopadu. Oslovili jsme asi sto hráčů na trhu a už o budovu registrujeme zájem,“ řekl HN insolvenční správce firmy Lee Louda. Podle listu souhlasí s transakcí i největší věřitel firmy - americká banka Wells Fargo.

Podle informací v článku se objevila nabídka ve výši 2,9 miliardy korun, kterou podala v rámci reorganizačního plánu společnost Wedomwill Liberty podnikatele Tomáše Lhotáka. Ten se spolu s ekonomem Miroslavem Zámečníkem podílel na záchraně bývalých národních podniků jako Škoda Plzeň, Tatra či Zetor.

„Viděl jsem v tom zajímavou příležitost na restrukturazilaci firmy,“ řekl Hospodářským novinám Lhoták s tím, že neprozradil, jak chce koupi financovat ani zda nabízenou cenu ještě navýší. Podnikatel zároveň odmítl, že by kupoval budovu na Hagiboru pro třetí stranu. Jestli se zapojí i developer CPI, jeho zástupci nekomentovali.

Spor řeší Nejvyšší soud

Společnost L88 Investment Prague ovládl během finanční krize právě podnikatel Vítek, ale firma tvrdí, že nedostala zaplacenu celou kupní cenu. Insolvenční správce Hagibor Office Building Adam Sigmund proto chtěl budovu vrátit do majetkové podstaty zkrachovalé firmy a obrátil se na soud. Spor nyní řeší Nejvyšší soud.

„Jediný nájemník - Rádio Svobodná Evropa patřící vládě USA - nevěděl, komu platit více než dva roky nájem, a peníze proto posílal do soudní úschovy. Společnosti tak vyschl jediný zdroj příjmů. A i když je nájem 'jen' okolo 25 milionů korun měsíčně a původní úvěr byl něco přes dvě miliardy korun, celková dlužná suma se kvůli zesplatnění úvěru a tříletým penále vyšplhala téměř na pět miliard uznaných pohledávek,“ uvedly Hospodářské noviny.