Některé firmy s těmito čísly začínají pracovat. „Čím dál více se poohlížejí po variantách, které by byly k lidskému tělu zdravotně šetrné,“ těší jednatele společnosti Office Hunters Filipa Veselého.

Člověk formovaný evolucí je přizpůsobený k tomu, aby ušel 30 kilometrů za den. V současné době ale sedí. Zhruba polovinu kancelářských pracovníků proto postihují problémy se zády. „Dlouhodobě vede nesprávné postavení páteře k nadměrnému přetěžování určitých oblastí, které se v krátkodobém horizontu projevuje pouze bolestí, v dlouhodobém však vede k rozvoji degenerativních změn,“ varuje fyzioterapeut Jakub Pokorný.

 Nejčastější řešení proti tomuto trendu představují kvalitní židle, nejefektivnější jsou ale polohovatelné stoly. Během pár vteřin je lze nastavit tak, aby se pracovalo vestoje. Měnit polohy během pracovní doby je s ohledem na zdraví důležité. A české firmy o ně mají čím dál větší zájem. „Je po nich hlad. Na každém jednání, kam přijdeme, už o výškově nastavitelných stolech vědí a rádi by je měli,“ popisuje obchodní manažerka společnosti Keepline Denisa Onodyová. „Firmy se jen minimálně zajímají o ceny a rozhodují se o různých variantách.“ 

Cena polohovatelných stolů klesá, nejlevnější se dá pořídit od 10 tisíc korun. „Dříve stály standardně okolo 30 tisíc. Firmy uvažují prakticky – upřednostňují investici do polohovatelných stolů před úložnými skříněmi, které se v době digitalizace již tolik nevyužijí,“ vysvětluje Onodyová, podle níž tento typ stolů může sloužit jako příjemný pult. „Máme odzkoušené, že když se u interních schůzek stojí, bývají kratší,“ usmívá se.

Jaké profese se o polohovatelné stoly nejvíce zajímají? Architekti a projektanti. „Stejně tak se hodí obsluze řídicích strojů, v logistice ve skladu a také ve zdravotnických zařízeních, kde sestřičky i lékaři při vyšetření pacientů opakovaně vstávají a usedají,“ dodává Onodyová.

Jednou ze společností, které se takto vybavily, je MSD IT Hub. Do nově otevřené pražské budovy Five si pořídila rovnou 800 polohovatelných stolů. „Jeden z našich zaměstnanců nám oznámil, že je pro něj nepohodlné po celou pracovní dobu sedět. Fakt, že může u počítače měnit pozice, přispívá k jeho výkonnosti,“ vysvětluje projektový manažer firmy Martin Kubíček.

Trendy zdraví a zlepšení výkonnosti musejí být rozhodující při výběru a vybavení kanceláře. „Polohovatelné stoly vnímáme jako možnost, která je běžná například ve skandinávských zemích. Při realizaci zakázky doporučujeme ergonomický nábytek, který je k tělu šetrný,“ zakončuje Veselý.