Z nejvíce nabídek firem (33 699) vybírají tradičně Pražané, asi o deset tisíc méně (22 238) zaměstnanců pak poptávají firmy ve středních Čechách. Nejpříznivější situace panuje v okrese Praha-východ, kde je míra nezaměstnanosti necelá dvě procenta.

O procento hůř (2,8) jsou na tom obyvatelé Prahy-západ a Benešova. Nízká čísla hlásí také Mladá Boleslav, kde sídlí automobilka Škoda Auto, která je největším zaměstnavatelem u nás. Výrazně nejhůř jsou na tom Kladenští, kde hledá práci více než 150 tisíc lidí.

Prodavačů a dělníků je na „pracáku" nejvíce

Nejčastějším návštěvníkem úřadu práce byli v květnu lidé s nízkou kvalifikací, se základním nebo středně odborných vzděláním, dále s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil 42,8 roku.

Z profesního hlediska mají největší problém najít práci dělníci ve výrobě, prodavači, všeobecní administrativní pracovníci, zedníci nebo také řidiči dodávek. Naopak nejvíce zaměstnavatelé poptávali stavaře, řidiče náklaďáků a kuchaře.

Začínají se objevovat nabídky na brigády

K rychlému návratu na trh práce pomáhají zájemcům stále oblíbenější rekvalifikační kurzy, které jim úřady práce nabízejí. Nejčastěji lidé volí kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, kurzy pro získání řidičských a profesních průkazů, svářečské kurzy a kurzy účetnictví.

Vzhledem k blížícímu začátku prázdnin už se začínají objevovat i nabídky na brigády. Studenti si letos mohou vybírat hlavně z oborů prodavač u stánku rychlého občerstvení a zmrzliny, zahradník, instruktor dětských táborů a číšník.

close Nezaměstnanost v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in