Kam vyrazit na farmářské trhy.Zdroj: DeníkPodzim je vrcholem sklizně a stánky farmářů jsou aktuálně plné kořenové zeleniny, dýní, cuket, patizonů, jablek, hrušek, vína i burčáku. „Kdo chce nakládat či uskladňovat na zimu, má ideální čas na nákup surovin,“ upozornila mluvčí trhů na Kulaťáku Andrea Vodňanská.

V metropoli funguje v současnosti okolo dvou desítek tržišť. Některá jsou proslulá napříč metropolí, jako například Kulaťák či Náplavka, jiná jsou jen lokálnějšího charakteru. Na mnoha z nich podzimní nákupy doprovodí akce zaměřené na jídlo, pití a zábavu.

Ilustrační foto
Biozemědělství? Bez podpory města to nepůjde, říkají farmáři

Jednou z nejbližších událostí jsou jablečné slavnosti, které se uskuteční 12. října. Kromě samotných plodů nebudou chybět mošty, cidery ani štrúdly. Pořadatelem jsou provozovatelé trhu na Heřmaňáku v Praze 7, z kapacitních důvodů se však slavnosti budou konat v Holešovické tržnici.

„Festivalu se zúčastní více než 25 společností ovocnáři, výrobci cideru a moštů nebo pekárenských výrobků,“ popsal Jiří Sedláček, předseda pořadatelského spolku Archetyp. Ten kromě trhů na Heřmaňáku provozuje i tržiště na náplavce v Praze 2 a na Kubánském náměstí.

Trhy provoní pečené husy i zabijačka

Druhá polovina října pak bude patřit zabijačkám. O svátkem prodlouženém víkendu budou jitrnice, jelita, ovar, prejt, polévka a další tradiční vepřové pokrmy k mání na tržišti u Anděla, na Pankráci a na Vítězném náměstí.

Vepřové hody připravují také provozovatelé tržiště na Tylově náměstí v druhé městské části. Zatím však není přesně určeno datum. jejich konání.

Karlínské farmářské trhy.
Farmářské trhy v Karlíně už nebudou. Nahradí je sobotní setkání pod platany

Další akcí vonící masem pak budou svatomartinské oslavy. V sobotu 9. listopadu doprovodí trhy na Tylově náměstí a náplavce Rašínova nábřeží. Byť bude ještě dva dny před svátkem Martina, dostanou návštěvníci možnost ochutnat k pečeným husám i svatomartinské víno.

„Pro návštěvníky náplavky bude k dispozici kolem šesti tisíc lahví. Na stáncích budou také tichá vína a pro zahřátí oblíbený svařák,“ zmínil Sedláček.

Čtvrtky věnované veganům

Naopak na zákazníky, kteří masu ani jiným živočišným potravinám neholdují, vsadili na náměstí Jiřího z Poděbrad. Pravidelně každý čtvrtek je zde možné ochutnat veganské pokrmy z grilu, třeba „hamburgery“ či „hotdogy“.

Jídlo ve veganské restauraci Pastva
I bezmasá jídla mohou chutnat. Vyzkoušejte nejlepší veganské restaurace v Praze

Program pro děti vymysleli pořadatelé z Kulaťáku. Mezitím, co rodiče budou nakupovat, si mohou v dílnách vyrobit dekoraci z dýně nebo papírového draka. „Ty se dají u nás i pouštět,“ doplnila Vodňanská.

Některá tržiště budou uzavřena v průběhu listopadu a nahradí je trhy vánoční. To se týká třeba prodejců na Tylově náměstí a u Anděla. Většina však bude pokračovat až do Vánoc. Jen k potravinám zařadí i sváteční sortiment. Třeba na náplavce, Heřmaňáku a Kubáni bude možné zakoupit vykrajovátka na cukroví, vánoční věnce a skleněné ozdoby.

Bezobalová drogerie na Heřmaňáku.
Na Heřmaňáku lze koupit bez obalu už i prací gel či saponát