„Od samého začátku vyhlašování opatření proti šíření koronaviru se cítíme být diskriminováni,“ zlobí se Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť ČR, který také pořádal pražské trhy Náplavka, Kubáň a Heřmaňák. „Zatímco všichni prodejci potravin – ať už jde o malé večerky, nebo hypermarkety – mají otevřeno bez omezení, provoz farmářských trhů musel být několikrát ukončen,“ vysvětluje.

Hrozí krach rodinných podniků?

Sedláček také více než rok upozorňuje na hrozící kolaps rodinných farem. Mnozí pěstitelé totiž museli značnou část úrody zaorat a chovatelé zmenšují svá stáda.

„Farmářské trhy jsou pro většinu našich prodejců jediným místem, kde mohou prodávat. Někteří z nich dodávali restauracím a hotelům, jejich objednávky se ale dramaticky snížily. Hrozí, že se trhy už neotevřou nikdy, protože na nich jednoduše nebude mít kdo prodávat,“ soudí Sedláček.

Riziko nákazy koronavirem je přitom na čerstvém vzduchu výrazně nižší než v kamenné prodejně. Potvrzuje to i Národní referenční laboratoř pro papillomaviry a polyomaviry. „Uzavřená místnost s infikovaným člověkem je riziková, čím déle někdo vydechuje virus do vzduchu, tím více ho tam je. Z toho vyplývá, že uzavřené obchody s velkým množstvím lidí jsou rizikovější. Venku fouká vítr, svítí slunce a virus se nemůže tak koncentrovat,“ říká vedoucí laboratoře Ruth Tachezy.

Podpora od primátora

Za farmáře se postavil i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Pokud by to záviselo na mně, viděl bych rád farmářské trhy s prodejem potravin v Praze otevřeny. Ale jedná se o vládní opatření, které vedení města nemůže ovlivnit,“ uvádí.

České farmářské trhy dostaly poprvé stopku 10. března loňského roku. I když je pak po jarní vlně kabinet Andreje Babiše (ANO) povolil, koncem loňského října pak výrazně zpřísnil pravidla pro jejich pořádání, což znamenalo faktický konec většiny z nich. Před Vánoci byly farmářské trhy povoleny.

Asociace za poslední rok poslala vládě několik otevřených dopisů, poslední z nich pak minulý čtvrtek. „Důrazně a opakovaně žádáme, abyste odstranili diskriminaci farmářských trhů vůči ostatním prodejnám potravin a narovnali tak stav, který farmářské trhy poškozuje,“ stojí v dopise.