Nejblíže centru, v místech, kde Kolbenova ulice “vyráží” na svoji cestu z města směrem k Hloubětínu, vyrůstá projekt Kolbenova park. Přímo u stanice metra Vysočanská jej buduje developer CPI Property Group. Ten zde postupně v několika etapách plánuje postavit šest bytových domů zasazených do vlastního centrálního parku, jehož součástí bude jezírko, inline dráha a hřiště. Kavárna, obchody a další služby pak budou situovány do části směřující do Kolbenovy ulice.

První etapa projektu Kolbenova park, která by měla být hotova ve třetím čtvrtletí roku 2024, nabízí více než 240 bytů. V celém areálu by se pak po dokončení výstavby měla nacházet zhruba tisícovka nových bytových jednotek. Podle Markéty Pýchové, marketingové manažerky CPI Property Group, termín zahájení druhé etapy bude stanoven až podle stavu poptávky a vývoje trhu.

U stanice metra Kolbenova

Dalším z projektů, který významně mění okolí Kolbenovy ulice ve Vysočanech, je Čtvrť Emila Kolbena budovaná developerskou společností Skanska Residential. V rámci celé čtvrti, rozprostírající se na 5,1 hektaru, bude postupně vybudováno bezmála 1100 bytových jednotek.

Výstavba prvních tří bytových domů, nacházejících se v ulici Na Černé strouze, byla odstartována již počátkem roku 2018 a její dokončení proběhlo v závěru roku následujícího. Letos na podzim zde byly zkolaudovány první dva domy z druhé etapy projektu a v současnosti tak na území ohraničeném říčkou Rokytkou, rybníkem Zahrádky a Kolbenovou ulicí stojí pět novostaveb s přibližně 160 jednotkami.

Třetí z budov tvořících druhou etapu projektu představuje bytový dům Alfréd, pojmenovaný po mladším bratrovi Emila Kolbena. Začíná se stavět právě v těchto dnech a jeho dokončení je plánováno na rok 2025. Kromě standardních bytových jednotek nabízí i lofty, které jsou typické pro bydlení vybudované v kdysi industriálních objektech.

Historii místa, kde nová čtvrť pod taktovkou Skansky roste, kromě názvů jednotlivých objektů připomíná i kotelna a její komín, které prošly revitalizací, a také naučná trasa o Emilu Kolbenovi, vedoucí celým areálem. Na veřejných prostranstvích jednotlivých etap jsou pak umístěny i sloupy Emila Kolbena, jejichž podoba se inspiruje výrobou elektrických součástek a technologií.

Osm budov s tisícovkou bytů

V sousedství Čtvrti Emila Kolbena, jejíž dokončení je plánováno na rok 2030, nový rezidenční projekt buduje další developer - společnost Vivus. Obytný areál nazvaný Vivus Kolbenova, vznikající mezi ulicemi Kolbenova, Na Černé strouze a Smržových, tvoří osm budov. V závěru letošního roku byla dokončena a zkolaudována jeho první etapa, zahrnující dva bytové domy, ve výstavbě jsou nyní další dva objekty, představující etapu druhou. Dokončení celého areálu, v rámci něhož tu budou v pěti etapách postaveny tři dvojice bytových domů a dva domy solitérní, je naplánováno na rok 2027.

Kromě více než tisícovky nových bytů má developer v plánu v tomto projektu vybudovat i komerční a kancelářské prostory, které budou umístěny do parterů budov lemujících nové náměstí. To vznikne v místech, kde areál hraničí s ulicí Kolbenovou, a je navrženo jako multifunkční pobytová plocha, jíž bude možné využít pro příležitostné trhy, veřejné produkce, prezentace či divadelní vystoupení.

V sousedství vozovny Hloubětín

V místech, kde se Kolbenova blíží ke křižovatce s ulicí Kbelskou, vedle sebe rostou další dva projekty postupně měnící pražské brownfieldy v novou rezidenční čtvrť: Suomi a Lappi Hloubětín. Podepsána je pod nimi developerská společnost YIT.

Prvních devět etap projektu Suomi, který se rozkládá na ploše přesahující devět hektarů, bylo již dokončeno. Dvě závěrečné fáze jsou v přípravě a celkový počet bytů ve všech jedenácti etapách dosáhne téměř jednoho tisíce.

Lappi Hloubětín, kde ve čtyřech etapách vzniknou tři rezidenční a jeden komerční objekt, se rozprostírá na území o rozloze 1,2 hektaru. Bytové domy z první a druhé etapy již dosáhly hrubé stavby a svého dokončení se dočkají v létě roku 2023. Celkově by v Lappi mělo vyrůst 290 bytových jednotek.

Dokončení celého areálu Suomi a Lappi Hloubětín je naplánováno na rok 2029.