S modřanskou pobočkou tak má Alzheimer Home v Praze celkem tři zařízení. Nezisková organizace, v jejímž čele stojí bývalý vlivný politik ODS a někdejší pražský zastupitel Boris Šťastný, už poskytuje zdravotně sociální péči seniorům a nemocným v Praze 4 – Kunraticích a v Praze 8 – Libni.

Areál v Modřanech disponuje 146 lůžky a jak uvádí tisková zpráva, Alzheimer Home otevře v Pitkovicích ještě jeden nový domov. Celkem tedy kapacita Šťastného ústavu přesáhne do konce letošního roku 420 lůžek. Čtvrtá pobočka Alzheimer Home funguje ve středočeských Pyšelích.

Penta tedy červnovým nákupem majoritního podílu v Alzheimer Home významně rozšířila své portfolio ve zdravotnictví. Penta Hospitals provozuje nebo vlastní nemocnice ve Vrchlabí, Sokolově, Ostrově, Sušici, Psychiatrickou nemocnici v Písku a několik ambulantních zařízení, do skupiny patří i síť lékáren Dr. Max. Touto synergií tak vzniká komplexní zdravotnická péče s přesahem do sociální oblasti.

„Provoz lůžek se zdravotně sociální péčí má vzhledem k demografické situaci a předpokládanému vývoji v Česku veliký význam a je důležitou a potřebnou oblastí, které se chce Penta Hospitals věnovat. Centra Alzheimer Home patří k absolutní špičce u nás, a to nejen vybavením a standardy poskytované péče, ale především svým přístupem ke klientům,“ uvedl jednatel společnosti Václav Jirků.

Budova je ekologická

A jak zbrusu nové centrum v pražských Modřanech vlastně vypadá? Ohromí především vybavením. Uvnitř budovy najdete třeba ordinaci lékaře, rehabilitační pracoviště se třemi centrálními koupelnami, kde jsou speciálními vany a sprchové kouty pro imobilní pacienty. Modřanské Alzheimer Home má také přímé digitální propojení zařízení se špičkovými lékařskými pracovišti. „Zařízení se pyšní i špičkovými přístroji pro okamžitou laboratorní diagnostiku řady onemocnění,“ dodává tisková zpráva.

Klienti centra budou ubytováni v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou, televizí, internetem. S ošetřovateli mohou staří a nemocní lidé komunikovat bezdrátově. Vždyť budova je propletena kilometry drátů digitálních vedení, splňuje tedy kritéria pro inteligentní stavbu. Projektanti mysleli nejen na moderní technologie, ale Alzheimer Home se chlubí i svou ekologičností.

„Modřanský domov plně zapadá do našeho konceptu špičkově zdravotně sociální péče. Naší snahou je například minimalizovat zátěž našich klientů při transportu do dalších zdravotnických zařízení. Právě transporty mohou být pro klienty psychicky i fyzicky velmi náročné,“ řekl doktor Šťastný, jenž proslul v poslanecké sněmovně jako zapřísáhlý bojovník proti kouření.

Počet lidí s demencí roste

Šťastného vizi chce Alzheimer Home dosáhnout jednak už zmíněným špičkovým vybavením a různými diagnostickými přístroji, ale toto zařízení bude spolupracovat s řadou erudovaných lékařů a specialistů v oblasti primární péče, psychiatrie, neurologie nebo kardiologie.

Podle odborných odhadů se v Česku v příštích třiceti letech počet lidí s demencí téměř ztrojnásobí. Očekává se nárůst ze současných 150 tisíc až na 380 tisíc. Lék na Alzheimerovu chorobu zatím vědci neobjevili, existují pouze látky na zmírnění příznaků nemoci.