Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě) v týdnu řekl, že by se mohlo stavět od začátku příštího roku a hotovo by mohlo být o tři roky později. 

Stavební práce u nového přemostění Průběžné ulice 11. června 2021 v Praze.
Vznikne dopravní kolaps? Podjezd v Průběžné se na tři měsíce uzavře

Projekt pro stavbu mostu mají na starosti ateliéry Tubes a Atelier 6 na základě výsledků architektonické soutěže. Cena projektu byla v soutěži stanovena za 132,7 milionu korun. Nyní se dokončuje dokumentace.

Rozhodovat nebude pouze cena

Návrh s kubistickými prvky přinese zlepšení dopravy, a to zejména MHD, kdy některé linky nebudou muset jezdit Podskalím a přes Palackého most. Prostor pod mostem má být využit pro volnočasové aktivity a kavárnu. V tendru nebude hodnocena pouze cena, ale také délka záruční doby, délka stavby a kvalifikace firmy.

Vítězný návrh na projekt lávky mezi Holešovicemi a Karlínem z dílny autorské dvojice Marek Blank, Petr Tej.
HolKa má platné stavební povolení. Lávka se začne stavět koncem letošního léta

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar, kde již vznikla odbočka na most. Podle dřívějších informací města se dokumentace ještě rozšíří o trojúhelníkové prostranství mezi autobusovou zastávkou Lihovar a Strakonickou, který původní návrh neřešil.

Kromě toho bude dokumentace řešit vodáckou základnu, která je na místě vyústění nového mostu v Podolí. Ta bude zbourána a projektanti dostali na úkol navrhnout její náhradu.

Ozvala se kritika

Někteří zastupitelé kritizovali, že po mostě nebudou moci jezdit auta. Mezi nimi byl například opoziční zastupitel Václav Bílek (ANO). Poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) zase kritizoval cenu. „Kdybychom byli v koalici, tak bychom od vás za to dostali po čuni," řekl.

Bez oplocení. Oblouky Negrelliho viaduktu po rekonstrukci v ulici Prvního pluku v plné kráse.
Opravený Negrelliho viadukt přitahuje vandaly, Správa železnic nasadila ochranku

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný „rámusák", jehož provoz byl ukončen 7. října 2013. Loni město zprovoznilo novou lávku přes Vltavu v Troji na místě té, která se zřítila v roce 2017.

Magistrát také nedávno vypsal tendr na stavbu další lávky propojující pražské Holešovice a Karlín. Výhledově je v plánu stavba Rohanského mostu propojujícího Karlín a Holešovice. Mnohé mosty přes Vltavu jsou také ve špatném stavu a město je postupně opravuje, aktuálně například Barrandovský.