To je také jeden z důvodů omezené nabídky bytů, a tedy rapidně rostoucích cen. V Praze je oproti regionům situace vyhrocenější.

„Češi také svoje investované peníze do cihel mnohem déle drží, prodávat nechtějí, a nabídka je tak velmi omezená. Řada domácností navíc ukládá peníze do nemovitostí opakovaně,“ vysvětluje Pácal.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Jejich investiční apetit tak uzavírá dveře k dostupnému bydlení mnoha mladým lidem, kteří pocházející převážně z rodin, které často ani vlastní bydlení nemají.

Podle čerstvé analýzy Trend Report 2019, kterou vydává Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, se vlastnictví bytů kumuluje, předává v rodinách a rozevírá nůžky mezi movitými a chudšími domácnostmi.

Nedostatek bytů

„Vzhledem k trvajícímu přírůstku počtu obyvatel, taženému hlavně migrací, dochází v Praze k problémům s nedostatkem bytů. To umocňuje skutečnost, že podstatná část se jich soustředí ve vlastnictví investorů, nikoli uživatelů,“ uvádí Trend Report.

Podle analýzy bude mít nynější situace na rezidenčním trhu výrazné sociální dopady. „Na vývoj bytového trhu se lze dívat i jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Možná se začíná psát jeho jiný příběh a prohlubují se rozdíly mezi skupinou nejbohatších lidí, kteří koncentrují i vlastnictví nemovitostí, a zbytkem společnosti,“ upozorňuje Trend Report.

Byt v Česku změní majitele přibližně jednou za 25 let, rodinný dům v průměru za půl století. Už tak malátný trh s rezidenčními nemovitostmi teď ještě zpomaluje. V Praze je dohromady zhruba 580 tisíc bytů, z toho 420 tisíc v osobním vlastnictví.

Zatímco v roce 2016 se zobchodovalo 20 tisíc jednotek, loni už to bylo jen 16 tisíc. Také v rámci celé republiky počet prodejů poklesl, meziročně o čtyři procenta. „Současný cenový růst je tak dán spíš nízkou nabídkou a současně příznivými podmínkami financování a růstem ekonomiky než poptávkovým boomem,“ konstatuje Trend Report.

Byty neskupují jen fyzické osoby, ale také firmy. Někteří investoři se specializují na nákup celých činžovních domů. Podle Pácala je však i tady trh utlumený: „Počty transakcí nejsou vysoké a ceny jsou stále nevyrovnané.“

Trh s bytovými budovami přitom funguje prakticky jen v Praze, v ostatních tuzemských městech se s nimi obchoduje ojediněle. Nejvíc se pražské prodeje v posledních letech hýbaly na Novém Městě, Žižkově a Vinohradech.

Podle Trend Reportu se dostupnost bydlení může dál zhoršovat: „Výstavba bytů je mizivá a zásahy státu i České národní banky, včetně nic neřešících podpor, jsou jen střílením šípů slepcem.“

Bydlení podražilo i v zahraničí

Praha v tom ovšem není sama. Jak připomíná analytik poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment, i v ostatních metropolích bydlení výrazně podražilo a růst cen nemovitostí se přelévá do vzestupu nájemného. „Vlivem urbanizace města nasávají jak lidský tak investiční kapitál. Také v zahraničí už pozorujeme tlak na nalezení zázračného politického řešení tohoto problému,“ řekl Kliment na Setkání lídrů českého stavebnictví.