Dluhoví poradci znají nespočet smutných osobních příběhů. Třeba kdysi úspěšné podnikatelky Radky, která se dostala do problémů před deseti lety kvůli ekonomické krizi. Její firma zkrachovala a podnikatelské úvěry rychle přerostly v první exekuce, tedy soudem nařízené vymáhání dluhů s množstvím dodatečných poplatků a úroků.

Počet lidí v exekuci přesáhl 90 tisíc 

Radka přišla o bydlení, veškerý majetek a zhroutila se. Přestože se snaží situaci aktivně řešit, její dluhy stále narůstají. Právník jí poradil, ať pracuje načerno nebo se odstěhuje do zahraničí.

Podle čerstvých dat projektu Mapa exekucí v hlavním městě loni počet lidí v exekuci přesáhl 90 tisíc, když meziročně vzrostl o více než tři procenta. Průměrný Pražan v exekučním řízení má 6,5 exekuce, oproti předchozímu roku o více než jednu méně.

Bohatší Pražané víc riskují 

„Obyvatelé metropole jsou ve srovnání se zbytkem země bonitnější, což zdůvodňuje nejvyšší průměrnou výši vymáhaného dluhu na osobu ze všech krajů,“ vysvětluje autor projektu Radek Hábl.

Průměrná exekučně vymáhaná jistina v Praze činí 401 tisíc korun. Častěji než jinde nezvládají Pražané splácet hypotéky i úvěry ze stavebního spoření.„V celkovém objemu exekucí ale vévodí spotřebitelské úvěry,“ sdělil ředitel pražské pobočky Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Vzala si tři bankovní úvěry 

„Tyto úvěry si lidé berou nejčastěji na dofinancování nákupu nemovitosti, vybavení domácnosti, nákup auta, ale někdy i elektroniky nebo dovolené,“ upřesnil Šmejkal. Typickou klientkou jeho poradny je ale také třeba pětatřicetiletá Jana, která je od narození potomka matka samoživitelka.

„Kdysi si vzala tři menší bankovní úvěry a k tomu dvě kreditní karty. Ty začala čerpat na úhradu úvěrů poté, co jí otec dítěte přestal platit výživné a ona sama přišla o práci. Když vyhledala naše služby, činil její celkový dluh 450 tisíc. Příběh má prozatím šťastné pokračování vstoupila do insolvence se splátkami na pět let. Jinak by kvůli enormním úrokům neměla šanci dluhy likvidovat,“ přibližuje Šmejkal.

Dluhová spirála člověka ničí 

Podle dluhového experta Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni je dlouhodobým specifikem Prahy také vysoký podíl vymáhaných dluhů za jízdu načerno. Ty v metropoli dosahují asi desetiny z celkové sumy exekucí, která loni přesáhla 36 miliard.

„Přinejmenším donedávna bylo běžnou praxí Dopravního podniku rozdělovat vymáhání například čtyř nesplacených pokut u jednoho dlužníka mezi čtyři advokáty, kteří to mají na starosti. To je podle mě hanebné,“ myslí si Hůle, podle kterého typicky bezdomovci nebo narkomani, kterých má Praha nejvíc ze všech měst, kvůli tomu často dluží desítky tisíc korun, někdy i přes sto tisíc. „A to nepočítám stále existující dluhy, které vznikly před rokem 2014, než se snížil strop pro poplatky,“ dodává odborník na dluhové problémy.

Novela zákona jako řešení 

Nejen on upozorňuje na neblahé dopady exekucí, které jsou nepříznivé pro duševní i fyzické zdraví, pro ekonomický potenciál společnosti i rozvoj podnikání. Zvyšují nápor na sociální systém a v krajních případech vedou až k sebevraždě.

„Jedním z řešení je novela insolvenčního zákona, která by odstranila hranici 30 procent finančních záruk pro vstup do tzv. osobního bankrotu,“ navrhuje autor projektu Mapa exekucí Radek Hábl.