O aukci je mezi investory mimořádný zájem, zúčastní se jí stovky sběratelů z Evropy, Asie a Ameriky.

„Neexistuje na světě žádná jiná takto rozsáhlá a ucelená sbírka vzácných mincí a medailí s císařem Františkem Josefem. Do dražby jdou kusy, které se v aukcích neobjevily několik desítek let. Investoři teď mají jedinečnou příležitost, která se pravděpodobně už nikdy nebude opakovat,“ uvedl Elizej Macho, spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič, který akci pořádá.

Jednotlivé mince budou draženy samostatně. „Pravděpodobně tak skončí u investorů z různých koutů světa. Sbírku takového rozsahu už zřejmě nikdo nikdy nedá dohromady,“ doplnil Elizej Macho.

Nejvzácnější kus za 7,5 milionu

František Josef Habsburský vládl celých 68 let. I proto je na mincích a medailích vyobrazen v různém věku, tedy od mladičkého chlapce přes dospívajícího muže až po vladaře v pokročilém věku. Mince s vyobrazením mocnáře jsou pak mezi sběrateli a investory velmi vyhledávané, připomíná aukční dům Macho & Chlapovič.

Nejvzácnějším klenotem sbírky je banskoštiavnický zlatník z roku 1878 ve váze šest a půl dukátu. Jde o jediný známý kus, který se kdy objevil na sběratelském trhu. Jeho vyvolávací cena je 7,5 milionu korun.

Zájemci budou moci získat i unikátní zlatou medaili k příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa v Brně v roce 1892. K dalším vzácným kouskům a nejkrásnějším ražbám patří střelecká medaile z roku 1869, ta byla vyražena k příležitosti VI. moravské střelecké soutěže v Moravské Ostravě. Neméně úchvatná je patnáctidukátová zlatá medaile z roku 1867, kdy byl císař korunován na uherského krále v Budíně. Jde o variantu s latinským opisem, kterých bylo vyraženo pouze 13 kusů.

Mince k vidění na Konopišti

Mince si budou moci prohlédnout i návštěvníci zámku Konopiště, kde budou ode dneška (11. dubna) vystaveny jejich umělecké kopie. Výstava bude probíhat po celou turistickou sezonu.

Mince budou na Konopišti uloženy a vystaveny mimo jiné v originálním mincovním kabinetu, který se na zámku dochoval z majetku arcivévody Františka Ferdinanda d'Este. „Považujeme za naprosto famózní, že se podařilo dojednat vystavení mincí právě na Konopišti. Lepší místo se vztahem k Habsburkům v České republice není,“ pochvaluje si Elizej Macho. 

Češi mají o numizmatiku stále čím dál tím větší zájem. Berou ji jako alternativní investiční příležitost. Po automobilových veteránech jde o druhé nejvýnosnější aktivum. Průměrná výnosnost starých mincí je 225 procent za deset let. Hodnota starých mincí a medailí držených českými domácnostmi je podle expertního odhadu asi 40 miliard korun.

Aukční dům Macho & Chlapovič patří mezi přední hráče na numizmatickém trhu ve střední Evropě. Do pomyslné knihy aukčních rekordů se zapsal svojí loňskou aukcí, při které padl dosavadní český numizmatický aukční rekord. Extrémně vzácný zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937 byl loni v dubnu vydražen za více než 17 milionů korun a stal se tak nejdražší českou mincí. I v případě sbírky „Franz Josef“ se dají očekávat další aukční rekordy.