„Dovoluji si Vás oslovit se zájmem o koupi pozemku ve Vašem vlastnictví. Více než 20 let se zabýváme rezidenční výstavbou, nejsme realitní kancelář,“ píše v dopise adresovaném majitelce rodinného domu v Braníku Pavel Starý, ředitel akvizic developerské společnosti SATPO.

Scénář je stejný jako u opuštěných domů, kde se nemohou domluvit jejich dědicové nebo majetek po úmrtí původního vlastníka propadl státu. Developer nemovitost zboří a na jejím místě i velké části původní zahrady navrhne viladům s byty a podzemním parkováním. Podle toho, jak odvážný je projekt a nakolik přesahuje okolní zástavbu, se pak odvíjí kolotoč odvolání a protestů starousedlíků.

Starousedlíci protestují

Aktuálně se bouří například Přátelé Malvazinek proti záměru developera Red Group, který chce zbourat prvorepublikovou vilu se zahradou v ulici Na Loužku. Na jejím místě mají vyrůst tři čtyřpatrové domy. Ve stejné čtvrti chystá převážně rezidenční projekt i skupina KKCG. Ten má nahradit někdejší areál sanatoria pro komunistické funkcionáře SANOPZ.

V tomto případě se však developera zastal pražský Institut plánování a rozvoje (IPR Praha), také proto že nejde o snahu „napasovat“ bytový dům na parcelu po jedné vile. „Lokalita vilové čtvrti bude realizací záměru obohacena o hodnoty v podobě kvalitní architektury a nového veřejného prostoru,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. Místní sdružení však trvají na tom, že cílem je „bezohledné a neúnosné vytěžení lukrativního pozemku“.

Největším lákadlem jsou ceny pozemků

Podle šéfa developerského holdingu Finep Tomáše Pardubického už dnes ceny pozemků představují největší náklad na výstavbu bytů, vedle stavebních nákladů, nároků vyplývajících z technických norem či projektového managementu.

Tento trend potvrzuje analýza IPR z letošního května, mapující pražský rezidenční trh: „Náklady na pořízení metru čtverečního pozemku převyšují na většině míst Prahy dokonce už i obvyklé náklady, které je nutné vynaložit na výstavbu metru krychlového obestavěného prostoru.“

Podle HB Indexu, založeného na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si na úvěr pořídili klienti Hypoteční banky, stouply v Česku ceny pozemků od roku 2010 o více než 50 procent. „V Praze vzrostla cena mezi léty 2008 až 2018 v průměru o devět tisíc korun za čtvereční metr,“ doplnil Pardubický.