Když před 12 lety začal Central Group nabízet k novému bytu žlutý automobil ve své firemní barvě, znamenalo to, že ceny bytů už jsou neudržitelné a kdo s koupí pár měsíců či dokonce let počká, tak neprodělá.

Někteří developeři tehdy začínali lákat na desetiprocentní slevy. I když dnešní 200 tisícový poukaz na vybavení garsonky zní lákavě, vzhledem k růstu cen z minulých let nedosahuje zdaleka desetiny aktuální ceny bytu.

Poptávka je vysoká

„Zlevňovat se nechystáme. Na trhu stále přetrvává situace, kdy poptávka převyšuje nabídku,“ tvrdí Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Vizualizace nového bytového areálu v Modřanech.
Byty, obchody i promenáda. V Modřanech vznikne na místě továrny nový areál

„Akce na vybavení bytu zdarma není v naší nabídce poprvé, naposledy jsme ji připravili loni v listopadu. Týká se pouze části nabídky, a to bytů dokončených nebo s termínem dokončení do konce letošního roku. S aktuální koronavirovou situací nesouvisí. Zájem o byty je nadále vysoký,“ vysvětluje Tomášková. Loňská kampaň se týkala bytů pouze ze dvou projektů, letos celkem osmi lokalit.

Zlevnění až na jaře?

Pohled do ceníků dalších developerů ukazuje, že zatím hlavně pozorují, jak se situace bude dál vyvíjet. Například firma Trigema ceny některých bytů upravila jen v řádu pár stovek tisíc korun. Například byt v jejím projektu v Nuslích, který stál letos v březnu 12,31 milionu korun, teď nabízí za baťovských 11,97 milionu.

Podle statistik za minulé čtvrtletí ceny nemovitostí nevykázaly žádný pokles, naopak mírně podražily. HB Index Hypoteční banky uvádí u bytů kvartální nárůst o 2,5 procenta, meziročně pak zhruba o desetinu. Zlevňování lze podle nynějších prognóz banky čekat až v první polovině příštího roku, ale spíš jen v jednotkách procent.

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower (na vizualizaci) chce postavit developerská společnost Trigema v Nových Butovicích v Praze.
CNN o projektu nejvyšší budovy: Ropný tanker šlape na paty „obří spermii“