Rezidenční developeři i pronajímatelé řeší, jak do interiérů začlenit pracovní kouty pro home office. „Změny pracovního a s tím souvisejícího životního stylu registrujeme a chceme na ně při projektování bytů reagovat,“ říká Jiří Baloun, manažer Geosan Development.
Práce z domova, která dříve patřila k benefitům některých zaměstnavatelů, se během pár týdnů stala běžnou. Navíc mnoha zaměstnancům vyhovuje, někteří ovšem mají problém s tím, kam svoji domácí kancelář umístit. Od jídelního stolu dlouhodobě „úřadovat“ nelze.
„Prostor pro domácí kancelář se vysloveně nabízí do větších bytů 4+kk a 5+kk, které jsou běžnou součástí našich projektů. V době, kdy rodiče pracují z domova a děti mají distanční výuku, se oddělené místo stává nutností. Také u bytů o dispozici 3+kk dokážou naši architekti vymyslet separátněji působící část,“ líčí Baloun.
Na proměnu pracovního trhu reaguje další developer, YIT, který vidí možnosti v budoucím využití ateliérů ve svých projektech, tedy nebytových prostor, které si dosud lidé kupovali hlavně za účelem bydlení.
Z domova pracuje přes 200 tisíc lidí
„V projektu Aalto Cibulka jsme několik jednotek koncipovali jako ateliéry, které lze zařídit jako domácí kanceláře. Z velkého rodinného bytu tak může jeho majitel přejít jen pár kroků do vlastního prostoru, který mu poskytne klid pro práci,“ popisuje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.
Pokud bude trend práce z domova sílit, chystá se YIT častěji do bytů začleňovat místnosti, které mohou sloužit jako domácí pracovna.
„Nejedná se jen o vliv epidemie covid-19, už v roce 2019 statistická data vypovídala o tom, že v Česku pracuje z domova více než 200 tisíc lidí. Kancelář se hodí i rodičům, kteří na mateřské pracují, nebo lidem na volné noze,“ dodává Bartošová.
Nad budoucností bydlení se zamýšlejí také investoři a správci domů s nájemními byty. „Současná situace posílí roli institucionálních poskytovatelů nájemního bydlení, kteří jsou schopni čelit krizi i nastupujícím trendům lépe než jednotliví vlastníci bytů. Třeba tím, že nabídnou lidem dotčeným krizí přestěhování do bytu v rámci svého portfolia nebo vyjdou vstříc trendu práce na home office a začnou nabízet byty s domácími kancelářemi,“ míní Peter Noack, generální ředitel společnosti Zeitgeist Asset Management, která se soustředí na nájemní bydlení ve střední a východní Evropě.