Paní Věra se chystá letos do důchodu. Po desítkách let strávených v Plzni se plánuje přestěhovat do hlavního města. Chce tady být nablízku svým starým rodičům i dceři s malými vnuky.

Nejisté termíny

„Počítám s tím, že prodám velký byt v Plzni, přidám úspory a koupím si v Praze menší byt. Už jsem měla vyhlédnutý projekt na Proseku, který se měl začít letos stavět. Od developera jsem se teď ale dozvěděla, že termín je nejistý,“ popisuje Věra.

Přestože navenek zatím stavitelé nedávají najevo nejistotu, zahájení větších projektů teď odkládají.

„V nabídce máme přes 500 bytů. Klientské centrum musíme mít zavřené, ale pro zájemce fungujeme elektronicky a na telefonu. Nabídku máme na webu a zájemci si nyní dělají rezervace, které se do 14 dnů po otevření překlopí do smluv,“ říká optimisticky šéf Central Group Dušan Kunovský s tím, že na stavbách se dál pracuje a termíny dokončení bytových domů by neměly být ohroženy.

Zároveň však jeho firma odložila spuštění nového projektu v Libni, plánované původně na duben. „Předpovídat další vývoj je složité. Pokud budou opatření trvat v řádu týdnů a ekonomika se co nejrychleji vrátí do stavu před vyhlášením nouzového stavu, bude cena bytů krátkodobě stagnovat a pak dál u vybraných lokalit mírně růst o jednotky procent. Pokud potrvají více měsíců, může být trh zasažen silněji,“ připouští Lukáš Maděra, ředitel prodeje firmy Skanska Reality.

Na konci března zahájila společnost Skanska výstavbu projektu Čertův vršek v Libni, čítajícího ovšem jen 39 bytů.

Dojde na propouštění

Developer YIT připouští, že ekonomické dopady na firmy povedou k propouštění. „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svým závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení, což by pak mohlo přinést i zvýšení nájmů,“ uvádí obchodní ředitelka YIT Dana Bartoňová.

Na trh s bydlením se však mezitím dostávají první z tisícovek pražských bytů, které dříve sloužily ke krátkodobému ubytování typu Airbnb.

„Je jasné, že přijde recese, jejíž příznaky byly patrné už před vypuknutím pandemie. Nyní je otázkou, zda půjde jen o krátkou recesi, anebo ekonomika spadne do hluboké několikaleté krize. Cokoliv teď predikovat je nemožné, protože vůbec nevíme, jak dlouho budou současná omezení trvat,“ konstatuje developer Evžen Korec, majitel firmy Ekospol.