Toho využili někteří obchodníci a v nabídce služeb v metropoli se začínají objevovat první podniky, které nabízejí profesionální zásah.

Přímo v centru Prahy se nachází Vší klinika, kde parazity likvidují horkým vzduchem. „Používáme k tomu speciální zařízení vyvinuté na univerzitě v Utahu, kde se problematikou vší zabývají velice dlouho. Ošetřením usmrtíme nejen živě vši, ale i hnidy během 30 minut,“ řekla majitelka salonu Iveta Pecháčková.

Hop Arena, největší trampolínová aréna v České republice se spoustou originálních pohybových atrakcí v pražských Čestlicích.
Farmářské trhy v Čestlicích vystřídají desítky trampolín

Vysušení je podle ní mnohem účinnější než chemické preparáty. „Je prokázané, že vši jsou na pesticidy rezistentní. Média je celosvětově označují jako super vši,“ doplnila Pecháčková.

Firma Deratizace4you se zase zaměřuje na likvidaci vší invaze v domácnosti. „Odstranění vší není jediným krokem, který byste k zamezení jejich návratu měli podniknout,“ upozornili majitelé firmy. Nabízejí vyčištění postelí, ložního prádla, plyšových hraček, sedaček a dalšího čalouněného a textilního vybavení.

Hřebeny na hnidy dováží z Argentiny 

Příležitosti na trhu se chopila také Kateřina Boušová z Prahy 4. Je výhradním distributorem speciálních hřebenů s mikrospirálami, kterými je možné vyčesat hnidy. Ty standardním všiváčkům úspěšně vzdorují.

„Hřebeny dovážím z Argentiny, jediný originál přímo od autora patentu kouzelných mikrospirál Jorge Burchakchi,“ řekla Boušová Pražskému deníku. Hřeben poprvé vyzkoušela na svých dětech poté, co jí ho doporučila kamarádka žijící v zahraničí. Boušová radí vyčesávat mokré vlasy, do nichž se vetře kondicionér či libovolný olej.

Hlavně odstraňovat vajíčka, radí hygiena 

Pravidelné odstraňování vších vajíček doporučuje jako nejúčinnější nástroj i pražská hygiena. Živých parazitů se podle ředitele pražské hygieny Jana Jarolímka zbavuje jednoduše. Lze je vyčesat, nebo zahubit prostředky z lékárny. „Účinnost těchto prostředků na hnidy je velmi sporná, i když výrobce deklaruje účinnost na všechna stadia zavšivení,“ sdělil před časem Jarolímek.

Pražský Dopravní podnik si připoměl 12. srpna 40. výročí zahájení provozu na lince metra A. Při této příležitosti vypravil do provozu původní historickou soupravu 81-71.
Příští stanice Leninova. Na lince metra A při výročí vyjela sovětská souprava

Pro úspěšnou léčbu proto doporučuje opakovaně použít některý z přípravků na hubení vší a hlavně denně z vlasů stahovat hnidy. „Musí se mechanicky odstraňovat, neboť jsou přilepeny ke kořenu vlasu,“ zdůraznil Jarolímek. Z jedné zapomenuté hnidy se do týdne vylíhne nová veš, samička za svůj zhruba měsíční život naklade až 300 vajíček.

Dalším parazitem, který se rád sám přibalí do kufru před cestou z dovolené, je štěnice. Pokud se zabydlí v domácnosti, je nutný zásah profesionálů. Domácí hubení pomocí různých sprejů na hmyz vede podle odborníků obvykle k tomu, že se štěnice rozšíří do dalších místností. Dezinsekce je pak o to dražší.

Ilustrační foto.
Chemik: Bez parfumace by mýdla a čistící prostředky zapáchaly