Technická správa komunikací láká řidiče na parkoviště P+R – v překladu „zaparkuj a jeď“ - tedy parkoviště na okrajích metropole v blízkosti MHD. I přes stále rostoucí zájem jsou totiž některá dlouhodobě málo využívaná.

Přitom nabízejí ideální možnost, jak zaparkovat auto na hlídaném místě a poté přestoupit na metro či vlak a pohodlně dorazit do centra.

V současné době je na území hlavního města 17 P+R parkovišť o celkové kapacitě téměř 3200 míst. Za prvních šest měsíců letošního roku na nich parkovalo 434 954 automobilů, za loňský rok pak 793 101 vozidel, což bylo o více než 150 tisíc aut více než v roce 2007.

Některá zejí prázdnotou

„Celodenní parkovné činí pouhých deset korun, což je ve srovnání s komerčními parkovišti naprosto zanedbatelná částka. Přesto některá parkoviště P+R jsou využívána minimálně a lidé dál míří se svými automobily do centra metropole,“ uvedl Tomáš Mrázek, mluvčí technické správy komunikací (TSK).

Počet parkující automobilů na P+R

2005.................................481 762
2006.................................591 866
2007.................................627 006
2008.................................793 101
2009 (za prvních 6 měsíců) 434 954

Mezi nejméně navštěvovaná patří parkoviště P+R v Běchovicích a Radotíně, která jsou v těsné blízkosti železniční zastávky Českých drah. „Například odstavením vozu v Radotíně, odkud dorazí vlaky na Smíchov za deset minut, se lze pohodlně vyhnout zácpám na Strakonické,“ upozornil Mrázek. Velkou jistotu volného místa pak nabízejí dvě velkokapacitní parkoviště, a to P+R Chodov ve stejnojmenném obchodním centru u dálnice D1 a P+R Letňany na konečné metra trasy C.

„Místo je také na Palmovce. Na místo se dá poměrně dobře dostat po Sokolovské. Ještě se nestalo, abych zde nezaparkoval. Pak nemusím složitě hledat místo v centru, kam se tramvají či metrem dostanu za pár minut,“ potvrdil Jan Marek z Horních Počernic.

close zoom_in

TSK postupně rozšiřuje možnosti, jak řidič navést na volná parkoviště. Například u běchovického P+R na Českobrodské ulici je nainstalována informační tabule, kde se řidič kromě počtu volných míst dozví i odjezdový čas dvou nejbližších vlaků linky S1 směrem na Masarykovo nádraží.

Informace e-mailem i na webu

Aktuální informace o obsazenosti mohou motoristé nalézt na hlavní stránce TSK www.tsk-praha.czv sekci P+R, parkovací místa.

Další možností je aktivovat si službu TSK info, která nabízí zdarma zasílání dat do e-mailu. Je možné si vybrat zasílání informací z jednoho či více parkovišť. „Zároveň si každý určí v jaký den a kdy chce aktuální informace zasílat,“ dodal Mrázek.