První depot.bike vznikl loni na Těšnově. Dosud fungoval v pilotním režimu, od 1. května 2021 zde bude nastálo. Tento týden o tom rozhodli radní. Místo pro přeložení zboží z dodávek na nákladní elektrokola pro město na Těšnově provozuje společnost ekolo.cz.

„Nové místo bude pod křižovatkou městského okruhu s Plzeňskou, na místě dnes opuštěného bývalého soukromého parkoviště. Obslouží tak Smíchov nebo Malou Stranu,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Kdy přesně začne fungovat, radní neuvedl.

Chystají se úpravy

Kurýři od začátku fungování cyklodepa na Těšnově doručili přes 20 tisíc zásilek. Provozovatel po změně režimu z pilotního na běžný depo upraví. Vybuduje vzhlednější ploty, upraví vnitřní uspořádání a zlepší vybavení. Otevřeno bude moci být také o víkendu a bude možné zde postavit boxy na balíky nebo podatelnu a výdejnu balíků.

V areálu je osm míst pro kontejnery osmi firem. Společnosti přivezou své zásilky a odsud je kurýři odvezou do historického centra. V případě nemožnosti doručení zásilek se balíčky vracejí na Těšnov, nikoliv do vzdálených skladů.

Hledá se místo pro další depo

Tím se snižují emise ve městě. Vedení metropole v současné době hledá další místo pro podobné depo, zejména na levém břehu Vltavy.

Pražské zastupitelstvo předloni přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent. Do roku 2050 má být město tzv. bezuhlíkové. K tomu má napomoci podpora udržitelných druhů dopravy, výsadba zeleně či energetické úspory ve veřejných budovách.