Co s miliony od radnic? Infografika.Zdroj: RedakceMěstské části vyčleňují v rámci svých rozpočtů miliony korun na plnění přání občanů. V uplynulých dnech skončilo hlasování o 29 záměrech obyvatel Prahy 8. Do celkové sumy deseti milionů, kterou „osmička“ vyčlenila, se vešlo 13 projektů. Nejvíc lidí podpořilo plán na výsadbu stromů u metra Ládví.

„Navrhujeme výsadbu stromů podél pozemní komunikace Střelničná, které by odstínily cestu k metru a zároveň fungovaly jako zelená klimatizace,“ popsali autoři. Podle jejich plánu má vzniknout stinná promenáda spojující Kobylisy a Ládví.

Druhým nejúspěšnějším projektem bylo zpřístupnění Proseckých skal. „Lety vyšlapávaná příkrá stezka ukazuje, že toto místo je i přes jeho výškovou náročnost vhodným vedením. Schodiště by bylo jakýmsi pokračováním ulice Na Sypkém, která pod skalami končí a nad skalami opět pokračuje,“ tvrdí předkladatelé návrhu.

Vodní hřiště i zakrslé stromky 

Z dalších projektů získalo podporu třeba vybudování vodního hřiště na Ládví, zastínění dětského hřiště v parku Pod Korábem a umístění velkoobjemových truhlíků se zakrslými dřevinami do ulice Konšelská. „Těší mě, že se i letos zapojilo do participativního rozpočtu tolik lidí, ať již vytvořením vlastního projektu, nebo hlasováním,“ pronesl místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský.

Na začátku listopadu byly zveřejněny výsledky hlasování o participativní části rozpočtu v Praze 6. Radnice na návrhy svých obyvatel vyčlenila pět milionů korun. Z 24 podaných návrhů bude realizováno deset.

Nejvíce hlasujících si přeje propojení lesních cest za kostelem svatého Matěje v Dejvicích, dále oživení třešňového sadu nad Juliskou a vytvoření parku před Katolickou teologickou fakultou v Thákurově ulici.

Úspěšní byli mimo jiné předkladatelé návrhů na výstavbu protihlukové zdi podél Evropské ulice, zřízení dvou venkovních posiloven na Babě a Břízáku a také pořízení zemních trampolín na hřiště Červený Vrch, Petřiny a Hanspaulka. „Zemní trampolíny jsou umístěné v úrovni terénu trávník či zpevněná plocha, jsou bezpečné a odolné proti vandalismu,“ odůvodnila svůj návrh autorka Marie Kubíková.

Radar i sloupky mají chránit chodce

V páté městské části vyhodnotili hlasující jako prioritu bezpečí chodců. Nejvíc bodů v nedávno skončeném hlasování získal návrh na umístění radaru pro měření rychlosti vozidel do ulice Svornosti. Tamní přechod v minulosti získal neblahé označení nejnebezpečnější přechod v Praze.

„Pravidelně se stává, že po kolizi končí odhozené vozidlo nebo jeho části na chodníku. Po chodníku chodí rodiče s dětmi do školky U Železničního mostu vzdálené cca 40 metrů. Navrhujeme proto umístnění radaru za cílem dodržování předepsané rychlosti,“ odůvodnili projekt autoři.

Hned na druhém místě skončil návrh na osazení chodníku v téže ulici sloupky, aby byli chodci chráněni před nárazy vozidel. Celkem se v Praze 5 do desetimilionového budgetu vešlo ještě pět dalších návrhů. Ty se týkají především úprav zeleně. O tom, jak rozdělit pět milionů od radnice desáté městské části, budou obyvatelé rozhodovat na jaře. V tuto chvíli je podáno 16 návrhů.