Co s miliony od radnic? Infografika.Zdroj: RedakceMěstské části vyčleňují v rámci svých rozpočtů miliony korun na plnění přání občanů. V uplynulých dnech skončilo hlasování o 29 záměrech obyvatel Prahy 8. Do celkové sumy deseti milionů, kterou „osmička“ vyčlenila, se vešlo 13 projektů. Nejvíc lidí podpořilo plán na výsadbu stromů u metra Ládví.

„Navrhujeme výsadbu stromů podél pozemní komunikace Střelničná, které by odstínily cestu k metru a zároveň fungovaly jako zelená klimatizace,“ popsali autoři. Podle jejich plánu má vzniknout stinná promenáda spojující Kobylisy a Ládví.

Druhým nejúspěšnějším projektem bylo zpřístupnění Proseckých skal. „Lety vyšlapávaná příkrá stezka ukazuje, že toto místo je i přes jeho výškovou náročnost vhodným vedením. Schodiště by bylo jakýmsi pokračováním ulice Na Sypkém, která pod skalami končí a nad skalami opět pokračuje,“ tvrdí předkladatelé návrhu.

Grilování. Ilustrační foto.
Rozpočet podle obyvatel: vznikne hmyzí hotel či grilovací zóna

Vodní hřiště i zakrslé stromky 

Z dalších projektů získalo podporu třeba vybudování vodního hřiště na Ládví, zastínění dětského hřiště v parku Pod Korábem a umístění velkoobjemových truhlíků se zakrslými dřevinami do ulice Konšelská. „Těší mě, že se i letos zapojilo do participativního rozpočtu tolik lidí, ať již vytvořením vlastního projektu, nebo hlasováním,“ pronesl místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský.

Představení programu nové koalice na Magistrátu hlavního města Prahy.
Praha má návrh rozpočtu na příští rok. Některé radnice však zahájily provizorium

Na začátku listopadu byly zveřejněny výsledky hlasování o participativní části rozpočtu v Praze 6. Radnice na návrhy svých obyvatel vyčlenila pět milionů korun. Z 24 podaných návrhů bude realizováno deset.

Nejvíce hlasujících si přeje propojení lesních cest za kostelem svatého Matěje v Dejvicích, dále oživení třešňového sadu nad Juliskou a vytvoření parku před Katolickou teologickou fakultou v Thákurově ulici.

Ilustrační foto.
Praha za vánoční osvětlení zaplatí 1,8 milionu korun. Nejskromnější je Praha 13

Úspěšní byli mimo jiné předkladatelé návrhů na výstavbu protihlukové zdi podél Evropské ulice, zřízení dvou venkovních posiloven na Babě a Břízáku a také pořízení zemních trampolín na hřiště Červený Vrch, Petřiny a Hanspaulka. „Zemní trampolíny jsou umístěné v úrovni terénu trávník či zpevněná plocha, jsou bezpečné a odolné proti vandalismu,“ odůvodnila svůj návrh autorka Marie Kubíková.

Radar i sloupky mají chránit chodce

V páté městské části vyhodnotili hlasující jako prioritu bezpečí chodců. Nejvíc bodů v nedávno skončeném hlasování získal návrh na umístění radaru pro měření rychlosti vozidel do ulice Svornosti. Tamní přechod v minulosti získal neblahé označení nejnebezpečnější přechod v Praze.

Vyhlášení výsledků participativního rozpočtu 2018 v Praze 8.
Kam dát deset milionů? Občané Prahy 8 v hlasování vybrali vhodné projekty

„Pravidelně se stává, že po kolizi končí odhozené vozidlo nebo jeho části na chodníku. Po chodníku chodí rodiče s dětmi do školky U Železničního mostu vzdálené cca 40 metrů. Navrhujeme proto umístnění radaru za cílem dodržování předepsané rychlosti,“ odůvodnili projekt autoři.

Hned na druhém místě skončil návrh na osazení chodníku v téže ulici sloupky, aby byli chodci chráněni před nárazy vozidel. Celkem se v Praze 5 do desetimilionového budgetu vešlo ještě pět dalších návrhů. Ty se týkají především úprav zeleně. O tom, jak rozdělit pět milionů od radnice desáté městské části, budou obyvatelé rozhodovat na jaře. V tuto chvíli je podáno 16 návrhů.

Billboardy v Praze. Ilustrační foto.
Kverulant: Praze utekly stamiliony z pronájmu reklamních ploch