Majitelé chat, které si vlastníma rukama vystavěli v 70. a 80. letech, se jich na stará kolena často zbavovali, protože nemovitost neměl kdo udržovat. Zato dnes se inzeráty na realitních portálech ani neohřejí. „Pozorujeme zvýšenou poptávku oproti minulému roku zhruba o 30 procent,“ přiznává Ondřej Mašín, výkonný ředitel společnosti Bidli reality.

Cenové hladiny objektů u Prahy
• 500 tisíc korun stojí zahradní chatka bez vlastního pozemku
• k milionu se začínají blížít malé chaty bez zázemí
• na 1,75 milionu vyjdou chaty se zasíťováním
Zdroj: Bezrealitky

Na portálu Bezrealitky šly rekreační nemovitosti rychle na odbyt po celý loňský rok. „Rekord poptávky paradoxně připadl na letošní leden, kdy už bylo jasné, že jarní a letní sezona neproběhne v uvolněném duchu a pravděpodobně budeme místo cestování zůstávat v Česku. Nyní zájem opět vzrůstá a předpokládám, že brzy překoná lednové maximum,“ popisuje šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.

Zároveň se extrémně zrychlil odbyt. Chata nebo chalupa v příměstských oblastech mizí z nabídky do 14 dnů a výběr je stále menší. Zájem je hlavně o nemovitosti kolem 70 metrů čtverečních obytné plochy s vlastním pozemkem nad 350 metrů čtverečních.

Plocha ani stav objektu ovšem často nehrají klíčovou roli, neboť noví majitelé počítají s rekonstrukcí nebo přestavbou. „Jedinou podmínkou je možnost okamžitého užívání i bez generální rekonstrukce,“ dodává Meyer.

O 50 až 70 procent dražší

S poptávkou výrazně rostou i ceny. „Meziroční nárůst cen dosahuje v žádaných oblastech 50 až 70 procent,“ uvádí Michaela Benešová z dalšího realitního portálu Bydlisnami.cz. Lidé v krajských a větších okresních městech jsou ochotni dojíždět na chatu či chalupu zhruba 30 minut. Pokud se jedná o atraktivní lokalitu jako například hory, tak i hodinu.

Obyvatelé Prahy jsou zvyklí za rekreací vyrážet na větší vzdálenosti. Přibližně do hodiny cesty autem jsou populární lokality v okolí přehrad Slapy a Orlík nebo Posázaví. „Lokality, kam se Pražané vydávají za rekreací, se desetiletí nemění. Důvodem je především chatařská a chalupářská ‚infrastruktura‘, kterou není jednoduché vybudovat v nových lokalitách,“ dodává Meyer.

Přesto se díky rozšiřování dálniční sítě, a tedy vyšší dostupnosti, do hledáčku dostávají například některá dřív opomíjená místa v Krušných horách nebo Českém ráji.