Dočasně se odstěhovat za prací do zahraničí je podle pravidelného čtvrtletního průzkumu personálně poradenské společnosti Ranstad ochotných pouze 41 procent českých zaměstnanců. V průzkumu zahrnujícím 33 zemí po celém světě měli nižší zájem již jen Dánové a Rakušané.

„Neochota Čechů jít za prací do zahraničí je dlouhodobá a aktuálně je navíc podpořena extrémně nízkou nezaměstnaností, širokou nabídkou volných pracovních míst a tlakem na růst mezd a dalších zaměstnaneckých benefitů,“ řekla ředitelka české pobočky Ranstad Hana Púllová.

Zaměstnanci podle odborníků očekávají od zaměstnavatelů zejména dobrý plat. „Tlak na zvyšování mezd je enormní, a přestože firmy v uplynulém roce a půl postupně mzdy navyšovaly, apetit zaměstnanců je rychlejší a růst mezd ještě není u konce,“ míní Púllová. Situace podle ní přidělává vrásky vedení řady společností, a to zejména z výrobního segmentu, protože s růstem mezd pochopitelně roste i cena jejich výrobků.

Průzkum Workmonitor společnosti Randstad také zjišťoval, zda jsou Češi nakloněni zaměstnávání cizinců. I když na českém trhu aktuálně panuje velký hlad po lidech, s hledáním pracovníků v zahraničí souhlasila pouze polovina respondentů. Také v tomto případě jde o jedno z nejnižších čísel ze zemí zapojených do průzkumu. Nejnižší ochota zaměstnávat cizince vládne v Argentině (29 procent), v Maďarsku (33 procent) a v Mexiku (39 procent).

O zaměstnávání cizinců mají v Česku zájem především v oblasti služeb a výroby. „Nově schválená legislativa teď umožňuje agenturám přivést a přidělovat lidi z tzv. třetích zemí,“ připoměla Púllová. Její společnost proto nyní rozjíždí spolupráci s některými postsovětskými republikami jako je Gruzie nebo Bělorusko, s Vietnamem, Tchaj-wanem, Nepálem – ale i Brazílií či Filipínami.

Práci v Česku by tak mohli nalézt jak dělníci, tak i specialisté, zejména v oblasti IT či zákaznické podpory. Kvůli legislativním překážkám však jde o běh na delší trať. „Na nástup prvních lidí k českým zaměstnavatelům si tak budeme muset několik měsíců počkat. Minimální doba na vyřízení vízového procesu a administrativy je i v tom nejlepším případě tři měsíce,“ dodala Púllová.