PSN realitního magnáta Václava Skaly mluvila o rekonstrukci OD Kotva už na podzim 2016, krátce po získání nemovitosti od irské konsolidační agentury NAMA. Firma od té doby pracuje na tom, aby do budovy na náměstí Republiky zase proudily davy lidí, aby z Kotvy byl moderní „department store“ a překonal v prestiži třeba i obří nákupní centrum Palladium, které stojí hned naproti.

„Kotva bude jako jediné obchodní místo svého druhu v České republice udávat trend a tempo světové módy, kultury i životního stylu. Na přípravě nového konceptu jsme spolupracovali s profesionálním zahraničním týmem poradců, kteří mají zkušenosti z obchodních domů jako Selfridges v Londýně nebo CUM a Cvetnoj v Moskvě. Plánujeme, že v Kotvě umístíme více než 800 značek, mezi kterými je o Kotvu velký zájem, domluveni jsme již zhruba s polovinou z nich,“ uvedl šéf obchodního domu Marek Vavřina v tiskové zprávě.

Majitel chce budovu prodat

Majitel Kotvy tvrdí, že rekonstrukce Kotvy začne v příštím roce a potrvá přibližně rok. Během toho by byl obchodním dům pravděpodobně pro zákazníky uzavřen. PSN v souvislosti s touto zprávou láká také další investory až s polovičním podílem na projektu. Hledáním finančního partnera pověřila společnost Deloitte. „Očekáváme, že zhodnocení investice bude pro investory nadprůměrné,“ řekl Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.

Podle zdrojů Pražského deníku z realitního trhu ovšem miliardář Skala tímto krokem jen maskuje fakt, že chce Kotvu prodat - buď jako celek, nebo klidně i po částech. E15 Premium píše, že PSN si cení nemovitost v centru metropole na zhruba šest miliard korun. Bývalý bankéř Skala přitom Kotvu kupoval za něco málo přes dvě miliardy korun. Podle anonymních zdrojů Skala ovšem poznal, že „černou perlu brutalismu“ není tak snadné otevřít a těšit se z její krásy (a bohatství).

Československo-švédská manželství

Kotva vyrostla na místě, kde kdysi stával románský kostel svatého Benedikta, v letech 1971 až 1975 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových vyšlého z veřejné soutěže v roce 1969. Podle historiků šlo o poslední záchvěv Pražského jara. Těžko uvěřitelné bylo i fakt, že během tuhé normalizace po vpádu vojsk Varšavské smlouvy a sovětské okupaci byl na realizaci stavby vybrán švédský koncern SIAB.

„Švédové zakázku získali, protože byli schopní budovu postavit rychle a dobře. Dokázali také dodat západní technologii, jako například výtahy nebo eskalátory,“ citoval Blesk.cz před lety Petra Klímu, autora knihy „Kotvy Máje“, která se věnuje vzniku OD Kotva a také nedalekého OD Máj na Národní třídě.

OD Kotva
Půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů.

Lodě a nákladní automobily tehdy vozily materiál ze Švédska až do českého hlavního města. Díky exportu dělníků ze severské země vzniklo dokonce několik československo-švédských manželství. Podle Petra Klímy měli pracovníci švédské firmy také i squashový kurt přímo na staveništi. 

Slavnostního otevření tehdy pátého největšího obchodního domu v Evropě se 10. února 1975 zúčastnili nejvyšší představitelé ÚV KSČ, avšak soudruzi nepozvali autory kvůli nesouhlasu architektů s „bratrskou pomocí“ z Moskvy v srpnu 1968. Machoninovi se tak alespoň inkognito vmísili do davu.

Kotva měla čínský název

Obchodní dům Prior - Kotva nabízel přes 22 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy a nahradil 270 malých obchodních jednotek. Ačkoliv komunisté se ve stranickém tisku rozplývali nad chloubou socialistického hospodářství a slibovali široký sortiment zboží, většinou byli zákazníci z návštěvy Kotvy zklamáni. Ani tady se – podobně jako všude jinde – nedalo nic moc sehnat.

Po revoluci se nabídka zaměřila spíše na módu. Kotva jako nemovitost prožila devadesátá léta podobně jako mnoho dalších ve víru privatizace. Během nejrůznějších akcionářských sporů, žalob a arbitráží měl obchodní dům problémy s plnou obsazeností. Od roku 2007 jej navíc drtí přímá konkurence Palladia.

Bývalý vlastník chtěl Kotvu nastartovat ještě v roce 2015 konceptem luxusních prodejen a neskrývaným zaměřením na turisty z Číny. Vítat je měla v čínštině jako Kao-tche-wa. Použité znaky poukazovaly na výjimečnost a vysokou kvalitu. Kotva byla během roku 2017 prohlášena za kulturní památku, řízení však ještě běží.