„Ceny nových i starších bytů v Praze porostou i nadále. Důvodem je vysoká poptávka, která je zaručena přílivem nových obyvatel z regionů i zahraničí. Fakt, že se ceny nových bytů vyšplhaly již poměrně vysoko, má samozřejmě vliv také na sekundární trhy. Tedy na ceny starších bytů a nájmů," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Na konci roku bylo v nabídce developerů asi čtyři tisíce nových bytů 

Jako zdroj při zjišťování cen starších bytů sloužilo zhruba 9000 inzerátů v nabídkách 20 domácích realitních serverů. Údaje o cenách evidují developeři teprve od poloviny loňského roku, meziroční srovnání proto není k dispozici.

V nabídce developerů bylo na konci roku zhruba 4000 nových bytů v Praze, tedy 30 procent z celkově nabízených bytů. Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala by byl ideální poměr 40:60. „Myslíme si, že normálně by mělo být v nabídce 6000 nových bytů. To by zajistilo ceny na přirozené hladině," uvedl.

V Praze 7 se paneláky nestaví 

V Praze 1 a Praze 3 byly ceny starších bytů vyšší než nových. V Praze 7, 9, a 10 byly nové byty dražší pouze nepatrně. Naopak v Praze 4, 5, 6 a 8 byly ceny novostaveb vyšší o 20 až 30 procent.

„Je to dáno tím, že v těchto částech je hodně panelákových bytů, které jsou levnější. Naopak v Praze 7 se paneláky nestaví. Praha 9 a Praha 10 jsou okrajové části, kde se developeři snaží tlačit ceny do nízkonákladových bytů. Ceny nových i starších bytů jsou tady v rámci Prahy nejnižší," dodal Soural.

Čtěte také: Počet prodaných nových bytů v Praze loni vzrostl o 7 procent na 6650