V širší Praze už nepořídíte obyvatelný rodinný dům pod osm milionů korun. „Co se týče nových domů, průměrná cena se bude pohybovat kolem deseti milionů, což znamená další minimálně desetiprocentní, nárůst jen za poslední rok,“ konstatuje Jan Martina, ředitel realitní kanceláře M&M Reality pro pražský region.

Vizualizace nové podoby čestlického obchodního centra Spektrum
V obchodní zóně v Čestlicích bude víc luxusu, z velkých plánů na rozšíření sešlo

Poptávka se proto přesunuje do okrajových lokalit Prahy. „Pro příklad vezměme řadový rodinný dům v Pitkovicích. Nový dům 5+kk bez vybavení, o velikosti 150 met-rů čtverečních a s pozemkem 300 metrů čtverečních se v roce 2015 prodával za 5,5 milionu korun. V roce 2017 už srovnatelné novostavby stály 8,5 milionu a dnes jsou ještě o dva miliony dražší.

V secondhandu se pak majitelé stejné typy domů snaží prodat za 12 milionů korun,“ přibližuje Martina. To je cena, za niž bylo ještě před pár lety možné pořídit třeba prvorepublikovou vilu v Braníku.

Omezení ČNB trh neochladila

Zájemci o koupi domu tak ubírají ze svých vysněných představ a poohlížejí se po kdysi méně žádaných oblastech. Například v Jesenici u Prahy se zvedl v uplynulých 16 letech počet obyvatel z necelých 2500 na víc než devět tisíc. V Chýni na Praze-západ žilo na přelomu tisíciletí jen kolem šesti stovek lidí, dnes jsou jich už tři tisíce.

U rodinných domů se zatím výrazně neprojevila nová opatření centrální banky týkající se podmínek pro získání hypotečního úvěru. „Nákup rodinného domu je přece jen oproti bytu víc promýšlenou věcí. Nejde o nutné řešení bytové otázky. Lidé si zpravidla pořizují domy, až když na ně mají, respektive mají vyřešené financování. Takže sice sledujeme, že kupujících je o něco méně, ale úbytek je u rodinných domů marginální,“ popisuje zkušenosti makléřů Martina.

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
Výstavba bytů stále vázne. V říjnu se v Praze nezačal stavět ani jeden

Z finančních důvodů se však častěji pořizují dvoj-domy nebo řadovky. S vyšroubovanými cenami přichází kromě stěhování na okraj i další trend, kterým je nákup nemovitostí před rekonstrukcí. „Zájem o rodinné domy v horším stavu trvá. Výhodami zůstávají kromě nižší pořizovací ceny také možnosti postupných úprav podle vlastních představ,“ konstatuje Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky.

Druhá šance

Podle portálu Bezrealitky.cz se objevuje v nabídce na prodej či pronájem stále víc starších, maloměstských či vesnických domů a chalup, které dosud neměly využití. V zahraničí se tento trend nazývá second chance, tedy druhá šance pro obytné nemovitosti, které v minulých dekádách ztratily původní funkci.

„Na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatek různorodých nemovitostí a má potenciál přijmout až třicet tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech,“ tvrdí Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz. Podle něho tím vznikne nová generace, která oživí menší středočeská města i vesnice.

Barrandovská zahrada. Luxusní byty v zahradě prvorepublikové vily na Barrandově svého kupce již našly. U jiných nadstandardních projektů však zájem o koupi klesá.
Trh s luxusními byty v Praze ochlazuje. Znát je to hlavně v širším centru města