"Dohoda příliš pravděpodobná není. Následoval by značný růst cen ropy, který by pak táhl také cenu pohonných hmot," řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka by případná dohoda mohla vyhnat cenu ropy ze současných zhruba 46 až na 60 dolarů za barel. "Ceny pohonných hmot v ČR by se následně zvedly o 1,5 až dvě koruny za litr," uvedl Tomčiak.

Podle údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot v Česku sleduje, se litr benzinu Natural 95 v ČR prodává průměrně za zhruba 29,20 Kč. Litr nafty vyjde přibližně na 27,80 Kč. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák předpokládá, že cena ropy se bude do konce roku nadále držet v rozmezí 40 až 50 dolarů za barel. "Což pro koncového uživatele znamená, že nebude tankovat v průměru dráže než za 30 Kč za litr," podotkl.

Cena ropy

Pokles cen pohonných hmot do konce roku očekává hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Benzin by podle něj měl zlevnit o 70 haléřů, nafta zhruba o 50 haléřů. "V období, které zbývá do konce roku, budou převažovat tlaky na pokles cen ropy na světových trzích," uvedl.

Mezi příčinami možného poklesu cen benzinu a nafty zmiňují analytici kromě pravděpodobného neschválení omezení těžby ropy i případné zpomalení globálního ekonomického růstu. "Tento vývoj by zatlačil cenu ropy dolů ke 40 dolarům za barel a ceny pohonných hmot v Česku by poklesly až o korunu," podotkl Tomčiak. Vlk doplnil, že cena ropy by klesla zejména v případě známek zpomalování čínské ekonomiky.

Ceny benzinu a nafty kolísaly v Česku celé léto. Na přelomu června a července skončilo několikaměsíční období zdražování z jarních hodnot, kdy se ceny pohonných hmot v ČR dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009. Například litr nafty stál v březnu v ČR méně než 25 korun.

Cena pohonných hmot v Česku jednou z nejnižších v Evropě

Podle údajů společnosti Finlord je dráž než v ČR například na Slovensku nebo Rakousku. V Německu litr nafty stojí průměrně více než 30 korun a benzin téměř 36 korun. "Hlavním faktorem je parita kupní síly. Neočekávám, že by tento ukazatel rostl rychleji nad evropský průměr a s ním i marže dodavatelů a pumpařů. Levnější než v Německu u nás budou pohonné hmoty ještě hodně dlouho," dodal analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Největšími producenty ropy na světě jsou Rusko a Saúdská Arábie. Saúdská Arábie kartel OPEC vede, Rusko jeho členem není.