Byty v metropoli jdou dál na odbyt. A zdražují
/INFOGRAFIKA/ Překvapení. Tak hodnotí vývoj na pražském trhu novostaveb poradenská firma Deloitte. Obavy developerů z propadu poptávky se totiž nepotvrdily. Podle propočtů Deloitte průměrná nabídková cena nových bytů meziročně opět vzrostla, a to o sedm procent na 118 200 korun za metr čtvereční. Tempo růstu zůstává rok a půl zhruba stejné. Od roku 2014 už novostavby zdražily celkem o 81 procent.
„Největším překvapením v období září a října 2020 byl nárůst poptávky. Prázdninové měsíce překonala o 61 procent. Na její zvýšení měly vliv především investiční nákupy a to, že několik projektů po získání stavebního povolení nebo kolaudace převedlo větší množství bytů z rezervací do statusu prodáno. Zároveň došlo k několika transakcím s prodejem většího množství bytů institucionálním investorům,“ popisuje Petr Hána z Deloitte.
Čtrnáct ročních platů
Potvrzuje se tak sílící trend kupujících z řad investorů, zatímco pořídit si byt pro vlastní bydlení může vzhledem k vysokým cenám stále méně běžných Pražanů. Podle výpočtu největšího rezidenčního developera Central Group nyní musí obyvatel metropole s průměrným příjmem vydělávat na 70 metrový byt téměř 14 let.
Jak uvádí takzvaný Deloitte Develop Index, ceny bytů v uplynulém období rostly ve všech částech metropole. Nejdražším obvodem zůstává Praha 1, kde průměrná nabídková cena přesáhla 206 tisíc korun za čtvereční metr.
Naopak nejlevnější bydlení bylo v polovině roku ke koupi v Praze 9, kde bylo možné pořídit jej v průměru za 104 tisíce korun za metr čtvereční. Jedná se převážně o projekty, které vznikají ve vysočanských brownfieldech. Všechny pražské obvody se už delší dobu drží nad hranicí 100 tisíc korun za čtvereční metr.
Nabídka nových bytů byla v září i říjnu meziročně silně podprůměrná.
„Počet projektů byl ale stejný jako v předešlém období, kdy na trh nově dorazilo 17 projektů. Celkem bylo uvedeno na trh 866 bytů s průměrnou cenou 114 200 korun za metr čtvereční,“ doplnil Hána. Průměrný volný byt v pražské nabídce měl rozlohu 68 metrů čtverečních a stál 7,9 milionu korun.
Jistá investice v nejisté době
Minimální vliv situace s nemocí covid-19 na odbyt nových bytů potvrzuje i developerská část tuzemské skupiny Geosan. „Byty a stavební pozemky se prodávají ve stejném objemu jako před nástupem koronavirové nákazy. Na začátku první vlny, tedy v období plném otázek a nejistot, lidé spíš vyčkávali. Po pár týdnech se prodeje vrátily k původním hodnotám,“ říká Petr Beneš, ředitel Geosan Development. „Druhá vlna je v tomto směru ještě příznivější, jelikož nedošlo k žádným výraznějším výkyvům,“ dodává.
Podle obchodního ředitele JRD Pavla Krumpára existuje stále velká skupina lidí, kteří disponují volnými penězi. „A ty chtějí ukládat do nového bydlení, ať už k využití pro své účely, nebo jako poměrně jistou a bezpečnou investici v nejisté době,“ míní Krumpár. Výraznější pokles cen by podle něho mohl nastat až v případě prudce rostoucí nezaměstnanosti.