V aktuálním průzkumu analytické společnosti CEE Research uvedly téměř dvě třetiny dotázaných developerů, že krize vyvolaná covidem poptávku po nemovitostech nesníží. Částečný pokles očekává jen 36 procent šéfů developerských firem.

„V Praze budou ceny nadále růst, i když pomaleji než dosud. Bytů je totiž stále poměrně málo na to, jak velký zájem o ně stále je. Na druhou stranu jsou už ceny bydlení v Praze zcela mimo možnosti střední třídy, a tak i skupina investorů, kteří byty stále kupují, je už malá,“ předpovídá Radek Menšík, majitel společnosti Urban Developers and Investors (UDI).

Zatímco mezi roky 2016 a 2018 rostly ceny nových bytů v metropoli tempem kolem 19 procent za rok, v uplynulých dvou letech už to bylo jen o jednotky procent. „Pro následující rok až dva očekáváme pokračování tohoto trendu a spíše stagnaci cen,“ říká Ondřej Štastný, analytik největšího tuzemského stavitele bytů Central Group.

Místo hypotéky družstevní bydlení

Podle Pavla Malysheva z Preco Group bude sice poptávka po bydlení dál silná, ovšem u kupujících bez dostatečného množství vlastních prostředků a bez předschválené hypotéky z minulého roku se forma získání bytu může měnit od hypotéky směrem k družstevnímu bydlení, jelikož ne všichni dosáhnou dostačujících příjmů.

Nejatraktivnější období nákupu nového bytu, který se opíral o předpoklad dalšího růstu hodnoty, má Praha zřejmě za sebou. „Dvouciferné navyšování cen už není pár kvartálů po sobě na pořadu dne. Investice do nemovitosti je spíše výsledkem dlouhodobějšího zvažování,“ podotýká majitel developerské firmy Trigema Marcel Soural.

Pokles poptávky ze strany koncových zájemců o bydlení ovšem do značné míry nahrazují investoři. K těm drobným se v současné době přidávají velké fondy, které ukládají přebytek volných financí do rezidenčních nemovitostí coby bezpečné a protiinflační investice.

Podle prognózy skupiny ČSOB z počátku letošního roku lze v příštích měsících očekávat zpomalení cenového růstu rezidenčních nemovitostí. V prvním pololetí by se mohly na trhu objevovat slevové akce a rozevírat se nůžky mezi nabídkovými a reálnými kupními cenami. K plošné korekci cen v rámci stabilního vývoje bude pravděpodobně docházet v polovině roku.

Projevit se to může až ve druhém pololetí, a to v rozmezí tří až devíti procent. Podle ČSOB bude pokles nejvíc patrný u bytů v panelových domech.