Lidé z realitní branže jim začínají říkat Noví Středočeši. Jde o Pražany, kteří si pořídili bydlení za hranicemi metropole. Oproti dřívějším letům už nemusí jít o rodinný domek na vesnici či v satelitu, ale volbou bývá také byt v novostavbě.

„S pražským platem je možné zaplatit nemovitost ve středních Čechách průměrně dvakrát rychleji než v Praze. Vzniká tak nová generace Středočechů, kteří budou vydělávat v Praze, ale bydliště budou mít daleko za její hranicí,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky.cz. To se ale týká průměru všech středočeských nemovitostí. Byty v developerských projektech totiž i tady citelně podražily.

Nová čtvrť místo cihelny

Na místě, kde stávala v Libčicích nad Vltavou cihelna, teď developer chystá rezidenční čtvrť. „První etapa nabídne 57 bytů, v druhé etapě se objeví i řadové domy,“ informovala Barbora Hantonová, mluvčí Skanska Reality.

Firma koupila více než desetihektarové území před dvěma lety, když se ceny v Praze začaly vymykat tomu, co si mohou její obyvatelé dovolit. Skanska tehdy uvedla, že chce posílit svoji nabídku cenově dostupnějších bytů.

„Roli v tomto případě hrál i fakt, že Libčice jsou dopravně přístupné a dobře vybavené město,“ doplnila Hantonová. Teď developer čeká na stavební povolení. Začít stavět chce už v příštím roce.

Spolu se studenty Fakulty architektury ČVUT mezitím připravuje umělecké dílo ve veřejném prostoru nové čtvrti Libčic.

Levnějšího bydlení se nedostává

Skanska má i další plány ve středních Čechách. Loni koupila pozemek pro výstavbu stovky bytů v Loděnici, které leží zhruba 10 kilometrů západně od metropole. V nedalekém Berounu už staví pražský developer Crestyl. Byty v dojezdové vzdálenosti od metropole se podle jeho zkušeností dnes prodávají rychleji, než řadové domy či pozemky.

V obci Zbuzany na jihozápadním okraji hlavního města chystá výstavbu deseti bytových domů firma Geosan Development. I tady už některé dvoupokojové byty atakují hranici čtyř milionů korun.

V uplynulých dvou letech se doslova zaprášilo po dvou stovkách bytů v Horoměřicích u Prahy. Svůj jediný mimopražský projekt tam staví izraelský investor ze skupiny Horizon Holding a v současné době už zbývá volná jen garsonka za 2,6 milionu korun.

Nedávné tvrzení developerů, že lidé získají ve městech za Prahou srovnatelnou kvalitu bydlení za poloviční cenu, tak přestává platit. Za levnějšími byty je třeba zamířit do vzdálenějších míst. Zatím tam staví hlavně lokální investoři.