„Ještě před dvěma lety tvořily nové byty v Praze s cenou do 60.000 korun za metr čtvereční polovinu nabídky. Nyní jsou to pouhá dvě procenta. Průměrná cena bytu v pražské novostavbě je na 90 tisících korun za metr čtvereční a je klidně možné, že při pokračování umělého omezování nabídky se letos dočkáme průměrné nabídkové ceny nad 100.000 korun," řekl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Až 1450 prodaných nových bytů 

Průměrná cena dle ceníků developerů se meziročně zvýšila o 21, 2 procenta, tedy na 91 537 korun za metr čtverečný. O 7,5 procenta je vyšší než cena prodejní. Jde o to, že nejprve se prodávají levnější byty, ty dražší zůstávají v nabídce déle.

Developeři prodali v metropoli v posledním čtvrtletí loňského roku 1450 nových bytů. Nejvíce jich bylo na Praze 9 (27 procent), Praze 5 (22 procent) a Praze 10 (16 procent). Nejméně naopak na Praze 2 (1 procento).

Nejdražší byt v Praze z nabídky 

„Trh i nadále brzdí zdlouhavé povolovací procesy, v jejichž důsledku bylo loni do konce listopadu vydáno povolení pouze na 2028 nových bytů. Odhadujeme, že počet prodaných bytů letos ještě klesne na 5000 a jejich cena se zvýší zhruba o tři až pět procent," uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Zlom cen nastal v roce 2015. Od této doby lze sledovat nárůst cen nových bytů až o 53,5 procenta. Tradičně nejlevnější byty jsou na Praze 4 a Praze 9. Naproti tomu centrum metropole je o 2,5krát dražší než průměr. Zatímco na Praze 9 lze pořídit garsonku od 2,1 milionu korun, v Praze 1 je to do 13,9 milionu korun. Nejdražší byt z aktuální nabídky developerů je 5+kk v Praze 6 a stojí 55,9 milionu korun.

„Bytů je nedostatek. Kvůli tomu, že se úřady buď bojí, nebo někdy dokonce nechtějí nové povolit, si většina zájemců připlatí o mnoho více, než v předchozích letech. V tomto směru zatím nevidíme žádný výraznější pokrok," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl o zhruba desetinu až na 3650.