VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byty v Praze zdražuje vysoká poptávka a nízká výstavba, ne digitální platformy

Dostupnost bydlení a současné ceny nemovitostí v Praze. To je žhavé téma. Většina politiků zařadila právě problematiku bydlení na čelní místo volební kampaně nadcházejících komunálek. V souvislosti s volbami vypracovalo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) analýzu faktorů ovlivňující růst cen nemovitostí v Praze.

16.9.2018
SDÍLEJ:

Analýzou dostupných dat studie identifikovala pět základních faktorů, které nejvíce ovlivňují růst cen bytů v hlavním městě. Jsou jimi: příliv poptávky stěhováním do Prahy, nedostatečnou nabídku zablokováním developerských projektů, inflaci, dostupné a levné hypotéky a také ekonomický růst.

Nárůst cen má hned několik důvodů

Prudký nárůst cen bydlení, který odstartoval přibližně na konci roku 2015, lze hledat hned v několika faktorech: „Odložená spotřeba po krizi, podpořená velmi levnými hypotékami již od roku 2012 stimulují také poptávku po vlastním bydlení, nebo koupi nemovitosti jako investice. Omezená nabídka vlastního bydlení a zpřísnění podmínek pro hypotéční úvěry ovšem změnily situaci a spotřebitelé jsou nuceni preferovat nájemní bydlení, i když by třeba chtěli bydlení vlastní, navíc často v lokalitách, které si nemohou dovolit,“ zasazuje studii do kontextu aktuální situace analytik Pavel Peterka.

„Ekonomická recese je za námi, stejně tak deregulační proces nájemného, a růstu nabídkové ceny nájmů proto již nic nestojí v cestě. Nárůst ceny nájemního bydlení je v tomto případě naprosto přirozeným jevem, který, ačkoliv se zpožděním, pouze reflektuje napjatou situaci způsobenou nedostatečnou výstavbou a dlouhotrvající stimulací poptávky po vlastním bydlení v podobě nízkých úrokových sazeb,“ dodává Peterka.

Airbnb za nedostatek bytů nemůže

Část analýzy se zabývá sdíleným bydlením a jeho vlivem na růst cen nemovitostí jehož velikost je velmi často považována za významnou. „V Praze se nachází zhruba 600 tisíc bytových jednotek. Na platformě Airbnb proběhlo zprostředkování sdílení ubytování na 14.700 různých místech. Může jít o sdílení bytu, pokoje, či jeho částí. Nabízených celých bytů ke sdílení v Praze, tedy těch, které tzv. zabírají místo trvalým obyvatelům, je pouze 1,8 % bytového fondu v Praze. Pokud se bavíme o bytech, které jsou zabookovány alespoň na 6 měsíců v roce, je tento podíl necelých 0,35 %. Airbnb za nedostatek bytů na pražském trhu nemůže, to je zkrátka fakt,“ předkládá jasná čísla Aleš Rod, ředitel výzkumu CETA.

Vliv příchodu Airbnb na český trh se prokázal být na vývoj indexu nabídkových cen bytů statisticky nevýznamný; krátkodobé pronájmy zprostředkovávané prostřednictvím platformy Airbnb nemají podstatný vliv na růst cen nemovitostí v Praze. Bez ohledu na Airbnb a další digitální platformy je v Praze bytů dramatický nedostatek.

Jak zefektivnit a zpružnit poskytování nájemního bydlení1. Neválčit s cenami: Respektujme, že Praha je jedním z nejbohatších regionů v Evropě, bezpečné, dobře dostupné a krásné město s výbornými službami. Růstu platů a zájmu o bydlení v Praze odpovídají i rostoucí ceny.
2. Podpora výstavby bytů novým územním plánem: Je nutné umožnit masivní výstavbu nových bytových jednotek. Soukromý sektor umí analyzovat, kde si bydlení najde své zájemce a reflektuje to v podnikatelských projektech i nabídkových cenách. Nový územní plán by měl odblokovat „zamčená“ území a nechat pracovat trh.
3. Investice do infrastruktury: Pokud chce město efektivně utrácet peníze daňových poplatníků, mělo by zintenzivnit investice do infrastruktury. Je třeba budovat zázemí v širším centru měst, ale také investovat do propojení příměstských částí s centry měst.
4. Omezení byrokracie nejen ve stavebním řízení: Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského procesu 6 měsíců, v Praze je to v průměru 7 let. Právě zde jsou „schované“ ty byty, které chybí na trhu a způsobují, že malá nabídka žene ceny nahoru.
5. Využití potenciálu sdílené ekonomiky: Spolupráce mezi platformami a zastupitelskými orgány, či mezi uživateli platforem a sousedy, přináší dle zkušeností ze zahraničí výborné výsledky při řešení negativních externalit. Rozumné nastavení pravidel ke spokojenosti pomáhá k naplnění potenciálu tohoto nového fenoménu, jehož úspěch nelze zvrátit zákazy.

„Společným jmenovatelem všech těchto doporučení je dialog, který by měli představitelé hlavního města Prahy vést s představiteli všech skupin a odvětví, kterých se regulace v oblasti trhu s nemovitostmi dotýká. Je samozřejmé, že každá z těchto skupin bude mít motivaci hájit užitek plynoucí ze svých zájmů, tím spíše by však nemělo docházet k tomu, že někdo naslouchá jen jedné zájmové skupině na úkor ostatních,“ objasňuje Aleš Rod.

Autor: Redakce

Místo události:
16.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidé instalovali 15. května slogany a plakáty na obranu Libeňského mostu.
5

Technická rada varuje: Libeňský most potřebuje rychlé řešení. A co s Hlávkovým?

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT