Bytová výstavba v hlavním městě je v posledních letech zdrojem řady sporů. I v souvislosti s chystaným novým územním plánem politici, občanské spolky i odborná veřejnost živě diskutují o tom, nakolik by se měla výstavba regulovat a nakolik se Praha rozvíjí.

V Praze si lidé za bydlení připlatí 

Na jedné straně se objevuje názor, že v metropoli se staví málo, a to zejména kvůli složitému povolovacímu procesu, který výstavbu zdržuje a tím tlačí cenu bytů nahoru. A je fakt, že si lidé za bydlení v Praze připlatí .

Podle nedávné analýzy developerské společnosti Central Group a poradenské firmy KPMG potřebuje člověk v Praze 11,5 ročního platu na koupi průměrného bytu. Ve Vídni je to 9,9, v Berlíně 6,4 a ve Varšavě 6,4. Na druhou stranu podle čísel Českého statistického úřadu počet dokončených bytů v Praze za posledních pět let roste.

Za prvních devět měsíců 2016 se začalo stavět 1716 bytů 

Koncem loňského roku začaly developerské firmy upozorňovat na drastický propad počtu zahájených bytů.

Za prvních devět měsíců roku 2016 se jich začalo v metropoli stavět pouhých 1716, o rok dříve to bylo 4144. A developeři začali bít na poplach s tím, že za to může politické vedení magistrátu.

Podle Stopnického se v Praze staví dostatečně 

„Praha je bohužel po posledních volbách politicky paralyzovaná. Snaha primátorky Krnáčové o řešení situace a její podpora pozitivnímu rozvoji je zásadně brzděna některými extremistickými členy Strany zelených, která má na starosti územní rozvoj Prahy," uvedl například šéf Central Group Dušan Kunovský.

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického se však v Praze staví dostatečně. Menší počet zahájených bytů je dle jeho názoru dán tím, že investoři vyčkávali s výstavbou na to, až vstoupí v platnost nové Pražské stavební předpisy.

Problémem je dlouhý proces povolování staveb 

„Nové předpisy jsou pro developery v některých ohledech příznivější, takže se vyplatilo si počkat. Což taky většina udělala," míní Stropnický a dodává: „Počet vydaných stavebních povolení do konce října meziročně vzrostl, počet zahájených staveb se naopak snížil. Ale s ohledem na to, že nové předpisy platí od září, se dá že počet zahájených bytů znovu vzroste.

Zástupci developerů tuto argumentaci odmítají s tím, že s ohledem na délku povolovacího procesu a jeho komplikovanost podobné taktické vyčkávání při přípravě projektů není možné. A je to právě neúnosně dlouhý proces povolování staveb, na co si developeři i odborníci stěžují nejčastěji.

Komplikovanější je to už jenom v Rusku 

„V Praze a Čechách je strašný problém s legislativou a lhůtami. Získat stavební povolení trvá od prvního nápadu na projekt v průměru osm let. To je šílená doba a netýká se to jenom velkého developmentu, ale i třeba rodinných domů. Chcete postavit dům pro děti a postavíte ho pro vnoučata," uvedl nedávno jmenovaný nový ředitel pražského Institutu a rozvoje Ondřej Boháč s tím, že tento stav má vliv nejen na tempo výstavby v Praze, ale i na ochotu investorů zapojovat do procesu povolování staveb veřejnost.

„Když má developer větší projekt, tak projde osmiletým martyriem, na konci přijde občanské sdružení a řekne, že se mu to nelíbí. Pokud by proces byl jednodušší, tak ochota se bavit s lidmi bude řádově vyšší," uvedl. Právních úkonů, které musí stavebník v Čechách vykonat před zahájením stavby, je podle něj přes třicet. „Víc už má v Evropě jenom Rusko," zakončil s tím, že bez reformy stavební legislativy na úrovni státu se situace nezmění.

Nové byty v Praze. Infografika.

Čtěte také: Boháč: Je chyba, že lidé odmítají výstavbu