Soutěž, pořádaná pod záštitou České komory architektů (ČKA), aktuálně vstoupila do druhé fáze, když odborná porota vybrala šestici finalistů.

Impulz pro rozvoj

„Počet účastníků soutěže je vysoko nad průměrem. Za zájmem stojí atraktivita předmětu soutěže, zřejmě i jméno vyhlašovatele a kvalitně sestavená porota,“ konstatoval Milan Svoboda, místopředseda ČKA. Hojná zahraniční účast předčila i očekávání investora.

„Dřív jsme oslovovali vybrané architekty, dnes podporujeme mezinárodní otevřenou soutěž. Je to nejlepší způsob, jak získat nečekaný pohled na známou lokalitu i architektonický návrh, který dokáže překvapit,“ říká David Musil, ředitel Penta Real Estate pro rezidenční výstavbu.

Dřív bývaly architektonické soutěže u projektů soukromých investorů spíš výjimkou, v posledních letech se stále častěji objevují jako impulz pro rozvoj větších území či zanedbaných brownfieldů.

Pro Pentu není soutěž na rezidenční areál ve Vysočanech novinkou. Loni představila vítěze soutěžního klání pro Rezidenci Nádraží Žižkov, kterou chystá na pozemcích v severovýchodní části nákladového nádraží Žižkov.

Z celkem 44 ateliérů vybrala mezinárodní porota koncept nizozemského studia Benthem Crouwel Architects, které se přihlásilo spolu s pražským ateliérem RA15. Na zhruba čtyřhektarovém pozemku by mělo vyrůst na 500 bytů. 

Vítěz bude znám v červenci

Ateliér RA15 figuruje i mezi aktuální šesticí finalistů soutěže o budoucí podobu bytového areálu v sousedství vysočanské polikliniky.

Dalšími postupujícími jsou tuzemská studia ADNS architekti, Kuba & Pilař architekti ve spolupráci s ateliérem M2au a OV architekti. Zahraniční studia reprezentují Zaha Hadid Architects, která pro Pentu navrhla proměnu brownfieldu u Masarykova nádraží, a francouzské studio Jakob + MacFarlane.

O vítězi rozhodne porota, jíž předsedá Pascal Cornips z ateliéru Benthem Crouwel Architects, koncem července.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.