Daňové zákony a obchodní zákoník se totiž od počátku 90. let do dneška změnily. K horšímu. Povinností pro podnikatele několikanásobně přibylo. I to zaznělo na XIX. sněmu Hospodářské komory ČR, který se konal v těchto dnech. Komora sdružuje 13 604 firem. Jejich podíl na hrubém domácím produktu, čili hodnotách, které se v Česku vytvoří, je 60 procent, na zaměstnanosti 66 procent. Hlavním posláním komory je podpora podnikání, ochrana a prosazování zájmů a zajišťování potřeb členů.

Za poslední dva roky se přitom podařilo leccos. „Komora se stala povinným připomínkovým místem podle legislativních pravidel vlády, tři roky již běží projekt Informačních míst pro podnikatele, začali jsme s pilotním projektem s názvem Institut trhu práce, otevřeli jsme kanceláře v Soulu a v Tokiu,“ vypočítal prezident komory Jaromír Drábek. Komora může od letoška vydávat podnikatelům ověřené výpisy. Tato služba se rozvíjí hlavně v Praze.

Podnikatelé ocenili i zlepšení pro živnostníky, které přinese novela živnostenského zákona, na níž komora spolupracovala. Jen v Praze přitom působí na 150 tisíc malých firem a živnostníků, v Česku je jich pak asi šestinásobek.

Komora ale neuspěla v případě zákoníku práce s požadavkem, aby vznikl kodex moderní a pružný. „Komora podala loni v listopadu ústavní stížnost, Ústavní soud ČR bude údajně případ řešit v řádech měsíců. I to je obrázek, jak naše soudnictví funguje, nakolik je tato ekonomická otázka prioritou,“ řekl Drábek.

Administrativní zátěž a vysokou regulaci podnikání vidí i ministr průmyslu Martin Říman, který na sněmu komory podnikatelům slíbil zjednodušení předpisů. Podle něj je nutné snížit regulaci doma, soustředit se ale i na tu, přicházející z Bruselu. „Za klíčové považuji usnadnění vstupu do podnikání, ministerstvo průmyslu hodlá zavést formulář v rozsahu dvou stran namísto 14, který bude vyžadovat jen nezbytně nutné náležitosti. Dnes se některé činnosti kontrolují až pětkrát, to je třeba odstranit,“ slíbil podnikatelům ministr.