„Rostoucí ceny vedou k tomu, že pro kupce začínají být atraktivní i nemovitosti, které by dosud nechávali ležet. Stále častěji se setkáváme s řadou atypických prostor,“ konstatuje Hendrik Meyer, ředitel společnosti Bezrealitky.

Pokoj, kam proniká denní světlo skrz otvor na lodžii, se nachází v Praze Krči. Úředně je místnost vedena jako komerční nemovitost. „Jedná se o atypický nebytový prostor. Jednotka prošla rekonstrukcí, která zahrnovala vybudování čtyř dvoulůžkových pokojů. Předmětem prodeje je tedy ideální čtvrtina této nemovitosti s tím, že se fakticky jedná o samostatný pokoj (17 m²) s vlastní koupelnou a podílem na společném prostoru, kde je umístěna kuchyňská linka,“ stálo v inzerátu.

Právně problematické bydlení

Podobné případy jsou spíš perličkami. Běžně se ovšem v nabídce objevují takzvané ateliéry, což jsou rovněž nebytové prostory. Nezřídka bývají v rezidenčních developerských projektech.

„Jednotka odpovídá vybavením i technickým provedením běžným bytům. Z důvodu funkčního určení pozemku v územním plánu nebo nižšího denního osvětlení či vyšší hlučnosti však nemá charakter běžného bytu,“ vysvětluje developer Central Group ve svém ceníku. Ne každý kupující si uvědomuje, že v takovém „bytě“ nesmí mít trvalé bydliště.

„Užívání sklepa či ateliéru k bydlení je z právního pohledu problematické. Každý prostor musí být užíván k účelu, který schválil stavební úřad. Pokud tedy člověk bydlí v ateliéru, porušuje stavební zákon,“ upozorňuje právník kanceláře M&M Reality Lukáš Šrajt.

Řešením je hobby místnost

Občanský zákoník tak striktní není, ale stavební zákon ano a vlastníkovi hrozí sankce. Nadšeni nebývají ani hasiči, vzhledem k absenci dvěří může podle nich být v případě požáru velmi obtížné orientovat se v prostoru a bezpečně evakuovat lidi z „bytu“.

Aby se vyhnul ateliérům, vymyslel největší český rezidenční developer u některých bytů označení hobby místnost. Byt nabízí jako 1+kk (2+kk) s tím, že místo ložnice je zde hobby místnost.

„Podle českých a v rámci celé Evropy extrémně přísných technických požadavků nesplňuje kritéria pro standardní pokoj. Tedy zpravidla oslunění nebo úroveň hluku, případně nároky na přímé větrání. Vzhledem k tomu, že je daný prostor součástí bytové a nikoli nebytové jednotky, vymysleli jsme pro něj alternativní název hobby místnost, který vystihuje účel, k němuž se hodí, například jako posilovna či pracovna. To, jak ho nakonec využijí budoucí majitelé bytů, ale záleží na nich,“ vysvětloval před časem Central Group.