Původně byl postaven jako sídlo Všeobecného penzijního ústavu. Žižkovský mrakodrap pod dnešním názvem dům Radost za pár let oslaví devadesát let své existence.
Jeho autoři, architekti Honzík s Havlíčkem, dům navrhli jako kancelářskou budovu pro tisícovku zaměstnanců. Vedle stovek kanceláří v něm pro ně byly k dispozici tři desítky služebních bytů, pobytová terasa a základní služby.
Dům ale účelu, pro který byl postaven, dlouho nesloužil a po druhé světové válce se v něm usídlilo revoluční odborové hnutí. Po roce 1989 pak stát dům daroval odborovým svazům, ty měly dlouhodobě problém pro tak velký objekt najít vhodné využití, a proto se dům v roce 2019 rozhodly prodat.
Po téměř 70 letech se tak dům dostal k soukromým vlastníkům, kteří se dům snaží opět oživit. V domě pořádají výstavy a další kulturní akce, je v něm butikové kino a na střeše funguje vyhlídkový bar.
Oživení podle zahraničního vzoru
Aby dům nezůstal do budoucna prázdný, po nutné rekonstrukci v něm namísto neobsazených kanceláří vznikne v Praze tolik potřebné bydlení.
„Počet kancelářských jednotek v domě je pro dnešní účely a v této lokalitě naprosto předimenzovaný. V domě tak díky úpravám během jeho potřebné rekonstrukce vzniknou z kanceláří ubytovací jednotky. Chceme se vydat cestou komunitního nájemního bydlení. Inspirovali jsme se u úspěšných zahraničních projektů, které jsme sami navštívili,“ vysvětluje jeden z majitelů Radosti Martin Louda.
Jako příklad uvádí Zoku v Amsterdamu nebo The Collective v Londýně. Jeho obytné jednotky jsou vybaveny vlastní koupelnou, pracovním stolem a malým kuchyňským koutem.
Úsporné řešení nájemních jednotek je však kompenzováno více než 900 metry čtverečními sdílených společenských prostor, které zahrnují společné kuchyně, prádelny a prostory pro zábavu, wellness, tělocvičny, lázně, kinosál, knihovny nebo restaurace.
Lidé tam totiž nežijí v bytovém domě, ale aktivní komunitě, kde jsou obyvatelé zapojeni do speciálních aktivit a služeb jako jsou lekce jógy, společné večeře, besedy, filmové večery nebo koncerty živé hudby.
Podobně by to mělo vypadat i v Radosti.
„Chceme, aby se z domu stalo kulturně společenské centrum, kde lidé najdou nejenom zábavu, ale také nový životní styl. Nabídneme jim komunitní nájemní bydlení v domě s plným občanským vybavením v centru města,“ vysvětluje Louda.
Vlastní soukromí v centru dění
Ačkoliv by se mohlo zdát, že je takový způsob bydlení vhodný pouze pro mladé lidi a studenty, cílí například i na osamělé seniory.
„Je to pro každého, kdo chce být v centru dění, potkávat se s lidmi, ale přitom mít i své soukromí,“ dodává Martin Louda.
Kromě vlastní ubytovací jednotky budou mít totiž nájemníci k dispozici velkorysé společenské prostory a volnočasové aktivity. Součástí domu budou venkovní terasy s grilem nebo na cvičení jógy, venkovní fitness, komunitní zahrady, knihovny, herny či salónky vhodné na coworking či společenské večery s programem.