Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou má redakce Deníku k dispozici.

„BCPP (Burza cenných papírů Praha) se v průběhu posledních let stala jednou z nejatraktiv­nějších burz v Evropě a nabídky na strategické spojenectví přicházejí od nejrenomovanějších světových burz,“ informoval generální ředitel BCPP Petr Koblic. „Krok našich akcionářů je tedy logický a předpokládám, že akcionáři při výběru partnera uplatní nejen hledisko finanční, ale také strategické,“ u­vedl.

Podle Hospodářských novin by mohl být jedním ze zájemců o koupi generální ředitel vídeňské burzy Michael Buhl. Vídeňská burza je totiž ve středoevropském prostoru silným hráčem, přičemž už dříve projevila zájem o většinový podíl v burzách v Maďarsku a ve Slovinsku. HN kromě Buhla zmiňují i zájemce z Polska, a to varšavskou burzu.

V tiskové zprávě se ovšem nehovoří o konrétních jménech vlastníků, kteří chtějí své akcie v pražské burze prodat. O prodeji svého podílu už informovala firma Patria Finance, která kontroluje pětadvacetipro­centní balík akcií. České noviny na svém serveru zveřejnily, že prodávat je ochotný i druhý největší vlastník Česká spořitelna, či pátý největší akcionář Komerční banka.

Burza cenných papírů Praha je největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice a patří rovněž mezi největší trhy v regionu střední a východní Evropy. Konsolidované hospodářské výsledky společností patřících do skupiny Burza, kde kromě burzy cenný papírů figuruje třeba i energetická burza, dosáhly v loňskému roce 263,077 miliónů korun před zdaněním.