Nemocnice, která si jako státní subjekt nemůže vzít úvěr, jedná s dodavateli, aby své pohledávky prodali nějaké finanční instituci, které by je pak postupně splácela. "Je to pro ně asi druhá nejlepší možnost po tom, kdybychom dostali provozní dotaci ministerstva zdravotnictví," řekl Kvaček. "Nemocnice, které takovou provozní dotaci dostaly, byly ve většině případů brzy tam, kde byly původně," dodal pro server České noviny s tím, že Bulovka před dvěma lety dostala provozní dotaci 200 milionů korun.

Kvaček chce ušetřit až desítky milionů korun ročně a nemocnici v řádu let dostat do černých čísel. Po ministerstvu tak bude žádat spíš peníze na investice.

Kvaček vede nemocnici od září. Bývalé vedení nemocnice v čele s odvolanou ředitelkou Andreou Vrbovskou policie obvinila v souvislosti v údajnou manipulací veřejných zakázek. Podle ředitele policii zajímají hlavně zakázky na úklid a vjezdový a kamerový systém. U nedokončené zakázky na úklid za 150 milionů je škoda nemocnice, která se k vyšetřování připojila jako poškozený, asi 7,5 milionu korun.

"Předpokládáme, že celkový objem nově vysoutěžených zakázek od září do prosince 2018 přesáhne 300 milionů korun," uvedl Kvaček. Celkový obrat nákupu léků a materiálu je asi miliarda ročně.

Investuje i magistrát

Nemocnice plánuje příští rok investovat ze svého asi 105 milionů korun. Podle Kvačka půjde většinou o rekonstrukce a nutnou údržbu. Část peněz půjde do vytvoření apartmánů Centra porodní asistence v budově porodnice, kde bude porod vést asistentka bez přítomnosti lékaře. V případě komplikací bude v blízkosti lékař i porodní sál, uvedly České noviny.

Dvě třetiny budov v areálu patří hlavnímu městu, zbytek nemocnici. "V letech 2019 a 2020 očekáváme investici magistrátu zhruba 500 milionů korun do rekonstrukce pavilonu chirurgie a dále do čističky odpadních vod a kanalizace přibližně za 300 milionů korun," dodal.

Dál rozvíjet chce nemocnice klíčové obory jako je porodnice, ortopedie, onkologie a klinika infekčních a parazitárních nemocí. Vzniknout by tam mělo centrum pro vysoce nebezpečné nákazy se 12 lůžky, které bude jediným civilním zřízením svého druhu v ČR. Rozšířit by se měla také péče o HIV pozitivní pacienty, které nemocnice i operuje, uzavírá server.