V otevřeném areálu blešího trhu U Elektry ve Vysočanech zasahovalo o víkendu padesát policistů. K nákupu či prodeji pod širým nebem nepustilo přes 170 aut a 90 osob. Provozovateli nyní hrozí vysoká pokuta.

„Vláda nás nezakázala. Byli jsme v šoku z toho, jak nám 50 příslušníků policie zabarikádovalo přístup,“ říká Lukáš Svoboda, jednatel největších pražských trhů.

Argumenty opírá o vládní usnesení, které zakazuje provoz tržišť a tržnic. O trzích ale nehovoří. Tržní řád hlavního města přitom tyto pojmy od sebe odlišuje.

„Náš kolega, který pořádá trhy v Buštěhradě u Kladna, je zavřel a žádal vládu o kompenzace nájemného. Bylo mu sděleno, že se na něj nařízení nevztahuje a kompenzace nedostane, jelikož se vztahují pouze na tržiště a tržnice, nikoliv na trhy,“ popisuje Svoboda.

A dodává, že jakmile vláda vydá usnesení, ve kterém trhy zakáže, okamžitě ty své zavře. „Nemám s tím problém. Když dostanu kompenzaci, budu alespoň částečně spokojený,“ říká Svoboda.

Zakázané, nebo ne?

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale se Svobodovým výkladem nesouhlasí a tvrdí, že bleší trhy jsou zakázány. „Za současné situace musí být na prvním místě logicky ochrana zdraví, tedy stanovisko epidemiologů. Pokud by se pravidla měla změnit, muselo by se změnit usnesení vlády i mimořádné opatření ministra zdravotnictví,“ uvedl mluvčí resortu Marek Vošahlík.

Podle něj mohou trhovci využít například kompenzační program COVID-2021 s podporou 500 korun za den a zaměstnance. Ten se na vládním webu objevil nicméně až tento týden.

„Pro nás jako pro provozovatele trhu je tato náhrada téměř bezpředmětná, neboť nekryje fixní provozní náklady areálu, jako jsou nájem a energie,“ reaguje Svoboda. „Celý problém je v tom, že vláda neumí zákaz napsat správně,“ domnívá se.

Pokud podle něj nebude zákaz vyjasněn, bleší trhy se ve Vysočanech tento víkend znovu otevřou. „Jde nám hlavně o naše prodejce,“ vysvětluje ředitel provozu trhu Roman Cileček.

Pod tlakem místních

Do problému se už vložila také devátá městská část, na jejímž území trh leží. „Požádali jsme o vyškrtnutí těchto prostor z tržního řádu,“ přiblížil postup radnice místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS). Dokument totiž určuje veškerá místa, kde může probíhat venkovní prodej. Pokud magistrát návrhu vyhoví, bleší trhy U Elektry se ve Vysočanech nebudou moci konat. Jejich provozovatel navíc nebude moci úspěšně žádat o kompenzace.

„Jsme pod tlakem okolních obyvatel, kteří otevření vnímají jako ohrožení zdraví, píšou nám, že tam jezdí lidé, kteří údajně nenosí ani roušky v tramvajích,“ vysvětluje Vážanský.