V otevřeném areálu blešího trhu U Elektry ve Vysočanech zasahovalo o víkendu padesát policistů. K nákupu či prodeji pod širým nebem nepustilo přes 170 aut a 90 osob. Provozovateli nyní hrozí vysoká pokuta.

„Vláda nás nezakázala. Byli jsme v šoku z toho, jak nám 50 příslušníků policie zabarikádovalo přístup,“ říká Lukáš Svoboda, jednatel největších pražských trhů.

Argumenty opírá o vládní usnesení, které zakazuje provoz tržišť a tržnic. O trzích ale nehovoří. Tržní řád hlavního města přitom tyto pojmy od sebe odlišuje.

Prázdné prodejní plochy blešího trhu ve Vysočanech.
Bleší trh U Elektry rozpustila policie. V neděli byl zase otevřen

„Náš kolega, který pořádá trhy v Buštěhradě u Kladna, je zavřel a žádal vládu o kompenzace nájemného. Bylo mu sděleno, že se na něj nařízení nevztahuje a kompenzace nedostane, jelikož se vztahují pouze na tržiště a tržnice, nikoliv na trhy,“ popisuje Svoboda.

A dodává, že jakmile vláda vydá usnesení, ve kterém trhy zakáže, okamžitě ty své zavře. „Nemám s tím problém. Když dostanu kompenzaci, budu alespoň částečně spokojený,“ říká Svoboda.

Zakázané, nebo ne?

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale se Svobodovým výkladem nesouhlasí a tvrdí, že bleší trhy jsou zakázány. „Za současné situace musí být na prvním místě logicky ochrana zdraví, tedy stanovisko epidemiologů. Pokud by se pravidla měla změnit, muselo by se změnit usnesení vlády i mimořádné opatření ministra zdravotnictví,“ uvedl mluvčí resortu Marek Vošahlík.

Podle něj mohou trhovci využít například kompenzační program COVID-2021 s podporou 500 korun za den a zaměstnance. Ten se na vládním webu objevil nicméně až tento týden.

Organizátor farmářských trhů na Náplavce v Praze zrušil kvůli vládním omezením sobotní prodej.
Náplavku ukazoval národu Babiš: Šílené! Farmářské trhy organizátor musel zrušit

„Pro nás jako pro provozovatele trhu je tato náhrada téměř bezpředmětná, neboť nekryje fixní provozní náklady areálu, jako jsou nájem a energie,“ reaguje Svoboda. „Celý problém je v tom, že vláda neumí zákaz napsat správně,“ domnívá se.

Pokud podle něj nebude zákaz vyjasněn, bleší trhy se ve Vysočanech tento víkend znovu otevřou. „Jde nám hlavně o naše prodejce,“ vysvětluje ředitel provozu trhu Roman Cileček.

Pod tlakem místních

Do problému se už vložila také devátá městská část, na jejímž území trh leží. „Požádali jsme o vyškrtnutí těchto prostor z tržního řádu,“ přiblížil postup radnice místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS). Dokument totiž určuje veškerá místa, kde může probíhat venkovní prodej. Pokud magistrát návrhu vyhoví, bleší trhy U Elektry se ve Vysočanech nebudou moci konat. Jejich provozovatel navíc nebude moci úspěšně žádat o kompenzace.

Pražská tržnice v Holešovicích otevřela zeleninový trh pod širým nebem.
Dezinfekce a roušky mezi sazeničkami. Pražská tržnice otevřela pod širým nebem

„Jsme pod tlakem okolních obyvatel, kteří otevření vnímají jako ohrožení zdraví, píšou nám, že tam jezdí lidé, kteří údajně nenosí ani roušky v tramvajích,“ vysvětluje Vážanský.