„Poprvé jsme byli donuceni přesunout vyhlášení výsledků z tradičního listopadu až na únor, a navíc do online prostoru,“ konstatovala Jana Hrabětová, ředitelka soutěže. Defilé vítězů a oceněných je, co se týče míst jejich realizace, velmi pestré. Úspěch však slavily hlavně nové pražské kancelářské komplexy.

„S ohledem na to, že stavebnictví bylo a snad i zůstane jedním z tahounů české ekonomiky, věříme, že i v příštím ročníku kvalita přihlášených projektů zůstane vysoká a že příliš neklesne ani jejich počet,“ uvedl předseda poroty Tomáš Drtina z agentury Incomind.

Vypadla jedna kategorie

O titul Nejlepší z realit 2020 soutěžily stavby ve čtyřech základních kategoriích: Rezidenční projekty, Nová administrativní centra, Hotely, Průmyslové a skladové areály. Kvůli nízkému počtu projektů tentokrát vypadla kategorie Obchodních center. Naproti tomu už v minulých ročnících pořadatelé zareagovali na velkou rozmanitost na trhu s novým bydlením a kategorii rezidencí rozdělili na menší projekty do 25 bytů a větší komplexy nad tuto hranici. V první z nich odborná porota postavila nejvýš Vilu Na Petřinách v Praze 6. V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu si vítězství odnesla liberecká Rezidence Park Masarykova. Za ní se umístil projekt Marina Boulevard v Praze 8.

Takhle má už brzy vypadat projekt Nová Waltrovka v pražských Jinonicích.
OBRAZEM: Kanceláře, byty, hotel i široký bulvár. Nová Waltrovka se představuje

Kategorii nových administrativních center ovládla nová budova centrály ČSOB v pražských Radlicích. Ta si odnesla rovněž cenu Environmentálně šetrný projekt, udělovanou napříč kategoriemi. Mezi hotely zvítězil The Fizz Student House v Praze 7, který se má stát průkopníkem vysokoškolských kolejí pro 21. století. Kategorii průmyslových a skladových areálů vyhrál projekt Panattoni Cheb, Real Digital.

Ocenění i pro Vávru

Kromě hlavních kategorií se rozdělovala i další ocenění. Zvláštní cenu poroty vyhrazenou stavbě, která jedinečným způsobem přispěla k rozvoji realitního trhu či architektury a pozvedla atraktivitu lokality, si odneslo Vinařství Lahofer v Dobšicích u Znojma.

Svou cenu „Award for Excellence“ udělila Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, pod jejíž záštitou soutěž probíhá. Osobně si ji převzal architekt David Vávra, známý hlavně jako spoluautor a průvodce seriálů Šumná města a Šumné stopy.

V Praze se otevřely veřejnosti opravené kobky na náplavkách.
Podívejte se. Tyhle stavby z Prahy a okolí ohromily porotu cen za architekturu

Stejně jako v předchozích ročnících se vyhlašovala i Cena čtenářů. Na webu soutěže mohli dát hlas nejlepšímu realitnímu projektu odborníci i veřejnost. Letos zvítězil Palác Dlážděná v Praze 1. Do síně slávy pak přibyla další osobnost, která se podle pořadatelů zasadila o rozvoj a propagaci tuzemského realitního trhu a developmentu. Vstoupil do ní developer Radim Passer, jehož jméno je spojeno hlavně s michelským BB Centrem.