Jedním z možných vysvětlení je, že lidé považují investice do nemovitostí za mnohem výhodnější, než jsou například termínované vklady či podílové fondy.
Metody financování
Statistika této společnosti ukazuje, že průměrná cena bytu byla vloni 2 744 000 korun, zatímco deset let předtím se byt prodával v průměru za 707 tisíc korun. Oproti roku 2012 se pak průměrná cena zvedla o 350 000 korun. Podíl zájemců, kteří financují nemovitost prostřednictvím úvěru, dosahuje 52 procent. Zbylých 48 procent kupujících hradí celou cenu v hotovosti.
Proč je tomu tak, vysvětluje Jiří Košťál, specialista na financování z Pražské správy nemovitostí: „Není to tak, že by lidé měli doma v šuplíku několik milionů na nákup nemovitosti. Lidé často získávají hotovost z prodeje vlastních nemovitostí. Zákazník tedy prodá původní byt, který mu už dispozičně nevyhovuje, a za utržené peníze si rovnou koupí byt nový. Odhadujeme, že takových lidí je zhruba třetina."
Terasa jako lákadlo
Podle jeho názoru se ekonomická krize projevila i na nižší ochotě lidí financovat nákup nemovitosti úvěrem. V roce 2008 si na tento účel bralo úvěr osmdesát procent zájemců. Od té doby tento podíl každým rokem klesal. V roce 2012 už spadl na hranici 41 procent. Lidí, kteří si kupují nemovitosti na úvěr, však byla loni opět většina.
A kdo si kupuje byt v hlavním městě nejčastěji? Až 47 procent zákazníků tvoří Pražané, ze 36 procent pak jde o mimopražské zájemce. Zbylých 17 procent představují občané Evropské unie (36 procent) a cizinci.
Nejžádanější jsou dvoupokojové byty s kuchyňským koutem (žádá je 26 procent zájemců). Na druhém místě je byt 1+1 (20 procent), zatímco o jednotku 3+kk projevilo zájem 18 procent zákazníků. Nezávisle na dispozičním řešení jsou mimořádně žádané byty s terasou. (jn)