Tuzemský bytový developer Central Group v nejbližších dnech oznámí vítěze architektonické soutěže na zástavbu téměř čtyřhektarového území bývalého Telekomu na nároží ulic Želivského a Olšanská v Praze 3. Pravděpodobným vítězem je japonský architekt Sou Fujimoto, který letos na jaře postoupil mezi šestici finalistů. Do nejužšího kola naopak neprošla další hvězda světové architektury, Američan Richard Meier. Mezi favority se dostaly také návrhy, na nichž se podílel britský architekt Ian Ritchie a v Londýně žijící architektka Eva Jiřičná.

Členy poroty jsou architekti Josef Pleskot, Zdeněk Fránek a David Vávra, dále developer Dušan Kunovský a architektka Central Group Eva Koláčková, za město pak radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09) a hlavní autor Metropolitního plánu Roman Koucký.

Zadáním od Central Group bylo vytvořit návrhy pro 94 až stometrové domy. Současná zdejší věž Telekomu měří 80 metrů, včetně antén pak 94 metrů. Fujimotův návrh působí ze všech finalistů nejmohutněji. Na dvou podnožích z bytových domů stojí další trojúhelníkovitý vertikálně uspořádaný objekt o zhruba dvaceti patrech. Situovaný je podél ulice Želivského, naproti stávající funkcionalistické budově nákladového nádraží.

Soutěžní návrhy přesahují limity současného územního plánu. A také koncept nového Metropolitního plánu v této lokalitě zatím počítá maximálně s 20 podlažími. „Jsme teprve na začátku procesu hledání,“ komentoval soutěž Kunovský, majitel Central Group. Tato dominanta o 1000 až 1200 bytech vzešlá ze soutěže by přitom měla vytvořit centrum Nového Žižkova. V sousední části bývalého nákladového nádraží totiž Central Group plánuje postavit ještě Parkovou čtvrť s 2600 byty a velké záměry tady mají i developeři Penta Real Estate a Sekyra Group.

Také radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09) zatím o plánech na zástavbu této části Žižkova mluví jako o „hledání“. Debata to nejspíš bude stejně bouřlivá jako v případě projektu Central Group na Kavčích Horách. „Každopádně ale musíme vyzdvihnout snahu developera, který na své náklady, a nikoli za veřejné peníze, uspořádal mezinárodní architektonickou soutěž,“ zdůraznil Hlaváček.

Top Tower v Nových Butovicích

Projektem s už konkrétnějšími parametry je 135metrový „mrakodrap“ Top Tower, který chce u stanice metra Nové Butovice postavit developerská společnost Trigema. Návrh vzešel z architektonického studia Black n´ Arch, který je součástí koncernu Trigemy a vede ho architekt Tomáš Císař společně s výtvarníkem Davidem Černým.

Nová dominanta Jihozápadního Města by měla stát na místě současného záchytného parkoviště P+R. „Jednali jsme se zástupci Městské části Praha 13, která se záměrem předběžně souhlasila,“ uvedl Císař.

Méně nadšení projevil autor urbanistického konceptu celého Jihozápadního Města Ivo Obrštajn: „Původně jsme počítali s tím, že osa vedoucí sídlištěm nebude v Nových Butovicích uzavřena a dosavadní průhled zůstane volný.“ Podle člena Gremiální rady IPR, architekta Ladislava Lábuse výškové stavby na sídliště patří. „Otázka je, zda má být dominanta dvakrát vyšší než stavby, které už tam jsou,“ poznamenal Lábus.

Výškové stavby u nás a u sousedů
Nejvyšším domem v Česku je brněnská AZ Tower, která měří 111 metrů. Na druhém místě je o dva metry nižší kancelářská budova City Tower na pražské Pankráci. Sousední čerstvá V -Tower s byty měří 104 metrů, stejně jako vedlejší kanceláře City Empiria.
Bratislava bude mít první mrakodrap. Loni v prosinci získal developer J&T Real Estate územní rozhodnutí pro svoji 168 metrů vysokou obytnou věž Eurovea Tower, která bude pokračováním nákupního centra Eurovea na dunajském nábřeží. V rámci fáze Eurovea 2 vyroste celkem šest budov.