VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asociace prodává kolektivní systém Retela. Co se stane s vybranými příspěvky?

Jeden z nejstarších českých kolektivních systému pro sběr a recyklaci elektroodpadu, Retela, je na prodej. Majitel této pražské firmy, Elektrotechnická asociace ČR (EIA), loni v červenci novinovým inzerátem vyzval zájemce k předložení nabídek. Podle dostupných informací postoupili dva z uchazečů do druhého kola, výběrové řízení zatím neskončilo. Údajně hrozí, že nový vlastník vybrané příspěvky nemusí použít na recyklaci odpadu, zákon ho k tomu nenutí. Ministerstvo s tím ale nesouhlasí.

4.4.2018
SDÍLEJ:

Nový sběrný dvůr mají v HoštceFoto: Deník/Václav Sedlák

Podle výroční zprávy za rok 2016 zajišťuje Retela plnění povinností vyplývajících ze zákona o odpadech pro 5154 klientů (z toho 1169 výrobců elektrozařízení a 3985 provozovatelů fotovoltaických elektráren). Ti v témže roce uvedli na trh takřka 23 tisíc tun nových výrobků. V průběhu roku 2016 Retela odebrala celkem 4937 tun elektroodpadu. Na účtech měla 38,3 milionu korun z příspěvků vybraných na recyklaci, k tomu základní jmění dva miliony. Navíc spravuje přes 200 milionů korun uhrazených provozovateli fotovoltaických elektráren na budoucí recyklaci panelů.

Není však zdaleka jisté, zda bude nový vlastník ochoten dál spolupracovat se stávajícími klienty tohoto kolektivního systému. Údajně ho totiž nic nenutí zachovat dosavadní stěžejní předmět podnikání, tedy „provozování a řízení kolektivního systému, zajišťujícího výrobcům podle … zákona č. 185/2001 Sb., … , společné plnění jejich povinností stanovených v osmém dílu Hlavy II tohoto zákona pro oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu.“

Podle zdrojů obeznámených ze situací recyklační příspěvky na elektroodpady nejsou účelově vázány podle zákona o odpadech, tam to prý ošetřené nikde není, stejně tak tam není nikde ošetřeno, co se stane, když by někdo firmu provozující kolektivní systém poslal do likvidace a nashromážděné peníze před nebo v průběhu likvidace někam vyvedl.

Miliony korun, jimiž Retela disponuje, by tak v budoucnu nemusely posloužit původně zamýšlenému účelu, nový vlastník by je mohl využít libovolným způsobem. Takzvané recyklační příspěvky tvořily historicky část prodejní ceny elektra, aby později posloužily ekologickému zpracování elektrospotřebičů po ukončení jejich životnosti.

Naopak ministerstvo životního prostředí prohlašuje, že vybrané peníze se musejí na recyklaci využít. „Finanční prostředky, které kolektivní systém vybral od výrobců elektrozařízení nebo provozovatelů solárních elektráren jsou účelově vázanými finančními prostředky, které byly vybrány k zajištění sběru a recyklace elektrozařízení a nemohou být použity k jinému účelu,“ vysvětlila pro Denik.cz mluvčí MŽP Dominika Pospíšilová.

Pokud by nový vlastník podle Pospíšilové nechtěl, aby již Retela fungovala dále jako kolektivní systém, musel by provést vypořádání dosud nespotřebovaných financí.

„Zákon totiž stanovuje povinnost, že pokud kolektivní systém své povinnosti neplní, povinnosti výrobců, které kolektivní systém zastupuje, nezanikají. Příslušní výrobci, které plní dnes své povinnosti prostřednictvím Retely, by proto záhy nesplňovali zákonné povinnosti a mohli by se právně domáhat případných vzniklých škod,“ dodala Pospíšilová.

Elektrotechnická asociace k prodeji Retely příliš sdílná nebyla. "V současné době se k otázkám nemůžeme vyjádřit. Je pravdou, že o případném prodeji Retely uvažujeme. Pokud by byla Retela opravdu prodána, chceme rozvinout aktivity zejména v oblasti vzdělávání," uvedl pro Denik.cz ředitel asociace Jan Prokš. 

Vláda Bohuslava Sobotky navíc chystala novelu odpadové legislativy, která měla zpřísnit podmínky pro kolektivní systémy. Legislativní rada vlády ji ale shodila ze stolu a současná vládní garnitura má zatím jiné priority než odpady.

Podle údajů zveřejněných jednotlivými kolektivními systémy mají tyto firmy působící v Česku na účtech dohromady zhruba dvě miliardy korun z recyklačních příspěvků určených na budoucí ekologickou likvidaci spotřebičů, jež zatím slouží v českých domácnostech. A další více než jedna miliarda byla již uhrazena provozovateli fotovoltaických elektráren.

Pokud by je jejich vlastníci chtěli prodat, jak to hodlá udělat vlastník Retely EIA, mohly by se tyto peníze podle tvrzení zdrojů z trhu snadno ocitnout mimo systém. Výrobcům elektrozařízení, provozovatelům solárních elektráren, ale především spotřebitelům, respektive daňovým poplatníkům, by pak nezbylo, než nakládání s těmito spotřebiči po skončení jejich životního cyklu zaplatit ještě jednou.

Autor: David Vagaday

4.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ostraha 20 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici strážného. Náplní práce je především pochůzková činnost a hlídání parkoviště. Směny jsou 12hodinové - denní a noční.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNIK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme nové kolegy/ně na pozici: , , ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE, , Pracovní doba: Po-Pá 8:00-16:30h, Místo pracoviště: Řitka, , PROČ PRACOVAT PRO NÁS ? , - moderní pracovní prostředí, - pracovní smlouvu na dobu neurčitou , - zajímavé finanční ohodnocení , - širokou řadu možností využití zam. výhod , , NABÍDKA PRO ČLOVĚKA, KTERÝ... , - se administrativní práce nebojí, má s ní zkušenosti, - umí pracovat s PC (dobrá znalost MS Excel, Word), - je odolný vůči stresu, - spolehlivý, samostatný, zodpovědný, - je trestně bezúhonný, , CO BUDETE DĚLAT ? BUDETE... , - zpracovávat a zadávat dokumenty a data do IS, - vést evidence a inventury zboží, - provádět objednávky, - vést evidenci docházek zaměstnanců, - připravovat podklady pro zpracování mezd, , Oslovila Vás naše pracovní nabídka? Zašlete Váš životopis na email: zamestnani@abasto.cz. , , PODÍVEJTE SE NA NÁS, PATŘÍME DO SKUPINY HORTIM GROUP: , , www.youtube.com – video „Vítej v týmu“ , www.hortim.cz/cz/kariera/ , , Jsme moderní velkoobchodní společnost, která je zaměřená na distribuci ovoce, zeleniny a dalších plodin a surovin, pracujeme v příjemném a čistém pracovním prostředí, disponujeme moderní technologií a máme silné zázemí naší česko-irské mateřské společnosti Hortim - International.. Pracoviště: Abasto, s.r.o. řitka, K Třešňovce, č.p. 1348, 252 10 Mníšek pod Brdy. Informace: Dobroslava Kožíšková, +420 725 791 362.

Gastronomie - Kuchař (35.000 Kč) 35 000 Kč

Pro naší největší provozovnu v Praze hledáme kuchaře do varny.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
3

Studenti České zemědělské univerzity budou vyrábět vlastní sýry či uzeniny

Šídlatka velká z pražské Stromovky

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT