„Přesnější čísla v tuto chvíli říct nedokážeme, protože teprve shromažďujeme data o tom, kolik se vybere na poplatcích dnes a jaký podíl poskytovatelů krátkodobých pronájmů tuto povinnost obchází,“ uvedla Marvanová.

Společnost Airbnb už loni poskytla finanční správě data o svých transakcích v Česku za minulé roky a tisíce lidí tak musely doplatit daň z příjmu. Nejznámější zprostředkovatel ubytování v soukromí prý chce být v plánované spolupráci s městem příkladem pro ostatní. „Chceme vyzvat ostatní firmy působící v oboru, aby nás následovaly,“ uvedl za Airbnb pro server E15 Vladimír Beroun.

Maximálně 50 korun za den

Sněmovna právě ve středu začala projednávat návrh novely zákona, který sjednocuje ubytovací poplatky a stanovuje jejich horní mez na 50 korun za den.

Praha by si navíc přála, aby novela umožnila radnicím i detailnější regulaci krátkodobého ubytování místní vyhláškou. Tuto možnost se chystá k návrhu připojit poslanec za hnutí ANO a v Praze opoziční zastupitel Patrik Nacher. „Na magistrátu se shodne koalice s opozicí na tom, že místní vyhláška je ideální řešení, protože krátkodobé ubytování generuje problémy skutečně jen v určitých lokalitách,“ dodala Marvanová.

V Praze se loni objevilo na webu Airbnb necelých 13 tisíc nabídek, velká většina v centru. Zhruba polovina z těchto pronájmů však spadá do kategorie „příležitostné“.