VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání

AUTOMIX.CZ
10.9.2017

Takhle mohl vypadat nástupce Tatry 603. Úžasné prototypy se do výroby nedostaly

Všichni známe československou limuzínu Tatru 603, která je dodnes ikonou kopřivnické značky. Než se populární model dočkal právoplatného nástupce v podobě Tatry 613, vzniklo mnoho neúspěšných, ale o to zajímavějších prototypů. Podívali jsme se na ně.

8.9.2017

Transparentní účet mají zatím jen čtyři kandidáti, Zemanovi lidé posílají haléře

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran již zaregistroval čtyři volební účty kandidátů na prezidenta. S dalšími čtyřmi uchazeči úředníci řeší technické detaily. Z hlavních kandidátů mají účet zaregistrovaný prezident Miloš Zeman a podnikatel Michal Horáček. Nejvíce peněz od lidí dosud vybral bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, naopak Horáček zatím přiznal největší výdaje. Na Zemanův účet nepřestávají proudit stovky haléřových příspěvků od jeho odpůrců.

8.9.2017

Sněmovna odsouhlasila novelu proti diskriminaci pracovníků z EU

Úřad ombudsmanky zřejmě dostane pravomoc kontrolovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Předpokládá to novela antidiskriminačního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

8.9.2017

Velká hra o digitální jízdní řády. Nákup vyhledávače IDOS rozezlil politiky

Praha - Vyrostla hlavně na zakázkách pro České dráhy a teď je chce její hlavní zákazník koupit. Společnost Chaps, známá veřejnosti vyhledávačem jízdních řádů IDOS, je na prodej. Z obchodu se stalo už politické téma.

7.9.2017

Se zvýšením minimální mzdy snižte zdanění práce, vyzývají obchodníci

Odhlasované zvýšení minimální mzdy na 12 200 korun od 1. ledna 2018 může mít na český obchod mnohem větší negativní dopad, než pozitivní. Tak situaci hodnotí Asociace českého tradičního obchodu a upozorňuje na reálná rizika skokového navyšování minimální mzdy. Ohrožena může být existence malých prodejen s potravinami i samotné podnikání mnoha obchodníků.

AKTUALIZOVÁNO
7.9.2017

Po dvou hodinách si lidé řekli o pětinu peněz z Dešťovky

O dotace ve druhé vlně programu Dešťovka požádalo dnes po dvou hodinách od jeho spuštění 1039 lidí o 50,7 milionu korun. K dispozici je 240 milionů korun.

AKTUALIZOVÁNO
7.9.2017

Sobotka a Chovanec se shodli na růstu platů bezpečnostních sborů

Zhruba o tři a půl tisíce korun by měly od listopadu vzrůst platy policistům, hasičům, celníkům a dalším příslušníkům bezpečnostních sborů. Po bilanční schůzce to dnes řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Policista s průměrným měsíčním platem 35 774 korun si tak před Vánoci odnese výplatu 39 351 korun. 

7.9.2017

Polovina Čechů optimisticky očekává, že bude mít vysoký důchod. Mýlí se

Neobvykle vysoký počet lidí očekává, že jejich důchod bude vyšší, než jaká je současná realita. Přeceňují i výši invalidních důchodů. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust. 

7.9.2017

V Praze je o kanceláře velký zájem. V Brně klesla neobsazenost

/TABULKA/ Volných kancelářských budov je čím dál tím méně. Neobsazenost kancelářských budov v Brně klesla pod deset procent. V Praze naopak došlo k výraznému skoku v poptávce. Velkou část tvoří předpronajaté prostory. Nicméně Praha i Brno se potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních deset let.

7.9.2017

Rozpočet bude schválen do konce září, ujistil Sobotka i Pilný

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se na dnešní bilanční schůzce s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) shodli, že návrh rozpočtu na příští rok i přes spory ohledně zvyšování platů vláda schválí standardně, tedy do konce září. O růstu platů bude koalice jednat v pondělí před jednáním vlády. Podle Sobotky se musí koaliční strany dohodnout na jednotném postoji. Premiér to řekl novinářům po jednání s Pilným.

6.9.2017

Platy ve školství by se měly zvýšit. Prostředky na to jsou, řekl Zaorálek

Platy ve školství je třeba zvýšit, jinak budou lidé odcházet z tohoto odvětví a někdy i z Česka za vidinou vyšších příjmů. Ve Sněmovně to řekl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který tak podpořil požadavky odborů. Díky růstu ekonomiky podle něj prostředky na zvýšení platů jsou.

6.9.2017

DPP zrušil tendr na dodávku jízdenek. V oběhu se objevily zdařilé padělky

Pražský dopravní podnik (DPP) zrušil výběrové řízení na dodávku jízdních dokladů, které proběhlo letos v červenci. Jak firma sama uvedla v tiskové zprávě, aktuální nastavení jednotlivých ochranných prvků už nemusí být dostatečné a společnost chce tímto krokem zabránit napodobení jízdenek. DPP navíc zjistil, že se v oběhu už objevily zdařilé padělky.

6.9.2017

Lékaři a lékárníci odmítají elektronické recepty

Komory lékařů a lékárníků odmítají elektronické recepty, které mají platit od roku 2018. Jsou podle nich nepřipravené a uživatelsky nepřátelské. Chybí podle nich také prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti zákona. Novinářům to dnes řekli zástupci obou komor. Navrhují, aby byl systém spuštěn jako dobrovolný a dopracován. V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně.

6.9.2017

Dešťová zahrada je lék pro zemi

Proč dešťovou vodu pouštět do kanálu? Proč ji nevyužít? A když jí stejně máte moc, zkuste ji zužitkovat pro netradiční způsob zahrádkaření – pro dešťovou zahradu.

5.9.2017

Rozdíl mezi Středočechem a Pražanem? Podle statistik 6378 Kč

Praha – Pokud by slovo průměr při debatě o platech mělo stejný význam jako v běžné komunikaci, byla by to pro mnoho lidí skvělá zpráva. Průměrně pracující Středočech by měsíčně bral 30 668 Kč hrubého – přičemž proti loňsku by si polepšil o rovných devět procent, což v korunách dělá 2537 Kč. V úterý Český statistický úřad zveřejnil údaje o měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství.

DOTYK.CZ
5.9.2017

Lidl sklízí posměšky, vtipy i hněv. Omluva nepomohla, lidé chtějí protestovat

/GALERIE/ Německý obchodní řetězec Lidl sklízí hněv i posměšky za svou propagaci takzvaného "řeckého týdne v Lidlu", při níž použil letáky s vyobrazením kostelů na ostrově Santorini, z jejichž kupolí umazal kříže. Kromě záplavy vtipů bude v Česku čelit i "křižáckému tažení".

5.9.2017

Kroužky pro děti stojí pár stovek i desetitisíce

Dva tisíce za fotbal a 1200 korun za hru na klavír. Nejméně tolik zaplatí rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě rozvíjelo pohybové i hudební nadání v jediném pololetí. Zájmové kroužky znamenají zvýšené výdaje a nelehké rozhodování, do čeho má smysl investovat peníze i úsilí.

4.9.2017

Učitelé a úředníci možná dostanou přidáno od listopadu. Sestry a lékaři od ledna

Letos od listopadu by si mohli polepšit učitelé a úředníci samospráv, od ledna pak lékaři, sestry a zbývající pracovníci veřejného sektoru. Platové tarify by se mohly zvednout buď všem stejně o čtyři procenta, o 12 procent kantorům a o sedm procent ostatním, nebo o 15 procent učitelům a o deset procent ostatním. Počítá s tím návrh nařízení, který vláda zveřejnila na svém webu. 

4.9.2017

Práva vlastníků bytů vůči neplatičům příspěvků posílí

Společenství vlastníků bytů v domech získají přednostní právo na aspoň částečnou úhradu pohledávek na příspěvcích na správu domů při nuceném prodeji bytů dlužníků. Novinku zavede předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jejím podpisu informoval Hrad. Norma bude účinná od třetího měsíce po zveřejnění ve sbírce.

4.9.2017

Návštěva zahrady ve stínu pod platany

Zahrada jako prstýnek kolem rodinného domu je „malá, ale šikovná“, protože nenabízí právě málo. Sad. Bylinky a zeleninu. Stinnou terasu. Místo pro hru. Osluněný trávník. Barvy trvalek i vůni jahod. Soukromí.

AKTUALIZOVÁNO
1.9.2017

Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu zvýšilo výdaje i příjmy, schodek zůstal

Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v aktuálním návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, a to o 10,2 miliardy korun.

1.9.2017

Učitelé se sejdou v Betlémské kapli na protestní akci proti situaci ve školství

Praha - Učitelé všech stupňů vzdělávání se v pátek sejdou v Betlémské kapli v Praze, aby protestovali proti situaci ve školství a proti úrovni svých platů. Odbory a zástupci vysokých škol chtějí na shromáždění zopakovat své požadavky, aby vláda od listopadu zvýšila platy všem pedagogům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent. Celkem požadují přidat na platy v příštím roce 17,5 miliardy korun. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) ale nebude možné tyto požadavky uspokojit, pokud vláda nenavýší deficit, který v červnu schválila.

1.9.2017

Prahu může zaplavit množství dalších nebezpečných billboardů

Praha - Do dnešního dne by měly zmizet z okolí dálnic a silnic prvních tříd všechny velkoplošné reklamní poutače. Nařizuje to novela zákona o pozemních komunikacích, zdůvodněná zvýšením bezpečnosti dopravy. Praha tuto změnu řešit nemusí, povinnost se totiž nevztahuje na souvisle zastavěná území měst a obcí.

31.8.2017

Začíná platit nový zákon. Výrazně zkracuje výpovědní dobu u smluv s operátory

Novela zákona o elektronických komunikacích od soboty 2. září změní některé náležitosti smluv s operátory. Vztahuje se přitom na dříve uzavřené i nové smlouvy, oznámil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Novela je zásadní i například v tom, že nyní zkracuje výpovědní dobu u smluv na nejvýše 30 dnů.

30.8.2017

Možnost obědů zdarma zlepšuje docházku dětí do škol, ukázal průzkum

Praha - Možnost mít ve školce nebo škole oběd zdarma zlepšuje docházku téměř tří čtvrtin dětí ze sociálně slabých rodin. Počet těchto dětí se ve školkách, kde mají možnost jíst zadarmo, zvýšil o 37 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou ve středu novinářům představili zástupci Nadace Open society fund (Nadace OSF) a společnosti Median. Podle nich potvrzují pozitivní dopady školního stravování zdarma tři čtvrtiny dotázaných ředitelů škol a školek.

30.8.2017

Thajsko stojí o přímou leteckou linku do Česka

Thajsko má zájem na vytvoření přímé letecké linky mezi Bangkokem a Prahou. Cestovní ruch mezi oběma zeměmi má podle něj stabilní až růstový trend.

30.8.2017

Pokojové rostliny, které čistí vzduch

Pokojové rostliny nejen zpříjemňují a zkrášlují naše příbytky, ale slouží i jako účinná čistička vzduchu. To je už dávno vědecky dokázáno, takže se pojďme podívat na to, které rostliny jsou v tom nejúčinnější.

30.8.2017

Praha plánuje dostat Airbnb pod kontrolu pomocí osvěty

Praha - Vedení metropole se po letech váhání pokusí o regulaci tzv. sdíleného ubytování v čele s internetovou platformou Airbnb. Kvůli nedodržování pravidel při poskytování těchto služeb přichází městská kasa podle odhadů magistrátu o zhruba 120 milionů korun ročně. O disciplínu mezi ubytovateli se bude Praha nejdřív snažit „přátelsky“ skrze nový informační portál.

AKTUALIZOVÁNO
29.8.2017

Chovanec chce pro vnitro minimálně tři miliardy navíc

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by chtěl navýšit rozpočet svého ministerstva na příští rok o tři až čtyři miliardy korun. Peníze by měly zajistit rozvoj policie nebo pokračování projektů, které se týkají například boje proti terorismu.

29.8.2017

Ochrana soukromí: firmám má hrozit pokuta až půl miliardy, úřadům jen 10 milionů

Úřady by za porušení pravidel ochrany soukromí měly být podle návrhu ministerstva vnitra pokutovány nadále nejvýše deseti miliony korun. Pokuta za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů má také zůstat na maximálně pěti milionech korun. Vnitro s tím počítá v návrhu nového zákona o zpracování osobních údajů, který předložilo do připomínkového řízení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT