VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byznys

včera 10:47

Kampus po vzoru Vídně uvnitř Smíchov City. Česká spořitelna vybírá nové sídlo

Až za pět let otevře na pražském Smíchově největší česká banka svou novou centrálu, nepůjde pouze o administrativní budovu. Česká spořitelna plánuje sídlo, které bude součástí developerského projektu Smíchov City, postavit podle vzoru vídeňské "matky" Erste ve Vídni. Tam bankovní komplex tvoří komunitní prostor.

15.6.2018

Budovu Metronom na Nových Butovicích v Praze koupil fond České spořitelny

Nemovitostní fond České spořitelny koupil budovu Metronom Business Center v pražských Butovicích. Od developera HB Reavis ji získal za 2,3 miliardy korun. Jde zatím o největší letošní kancelářskou transakci v Česku. Většinovým nájemníkem je německý softwarový gigant SAP, který má své hlavní sídlo v Česku.   

15.6.2018

Bývalý pivovar v Nuslích změní podobu. Budou v něm byty, obchody i kanceláře

Neprostupné chátrající území někdejšího pivovaru v Nuslích čeká zásadní proměna. Památkově chráněné budovy projdou nákladnou rekonstrukcí. Chystá ji společnost Penta Real Estate.

14.6.2018

Demonstrace za romská práva a letiště na náměstí: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. června 2018.

14.6.2018

Do Prahy a ještě dál? V Česku vzniká projekt s auty, jenž ve světě nemá obdoby

/REPORTÁŽ, ROZHOVOR/ Již za necelý měsíc ozáří Prahu novinka ve žlutém kabátě. V centru města se totiž budou prohánět nová elektroauta, která mají svým řidičům nabídnout zábavu, řešení nekonečných problémů s parkováním či zpříjemnění cest. Podívat se na projekt, za nímž stojí dvojice ostravských nadšenců, se Deník vydal k nádraží Svinov.

12.6.2018

Na Veletrh vědy přišlo téměř 25 tisíc lidí. Výrazně více než v minulých ročních

Veletrh vědy, jehož čtvrtý ročník se minulý týden konal v pražských Letňanech, výrazně překonal v počtu účastníků minulé roky. Přišlo se na něj během tří dnů podívat 24 800 lidí, což je o 40 procent více než loni. Veletrh vědy měl letos také rekordní počet vystavovatelů, návštěvníkům nabídli přes 100 stánků.

12.6.2018

Dlouhá cesta k bydlení. Na třípokojový byt si Čech vydělá za 8 let a 7 měsíců

Na byt v centru hlavního města si Pražan s průměrnou mzdou nenašetří ani za čtyřicet let. Naopak na Ústecku stačí vydělávat necelých 3,5 roku.

11.6.2018

Druhý terminál Letiště Praha otevřel nový bezpečnostní prostor. Zrychlí odbavení

Až poletíte na letní dovolenou z Terminálu 2 ruzyňského letiště, měli byste ušetřit čas. Letiště Václava Havla Praha v pondělí totiž slavostně otevřelo nový prostor centrální bezpečnostní kontroly, který by měl zrychlit odbavení cestujících v rámci schengenského prostoru. Investice do nových rentgenů a dalších bezpečnostních prvků jsou největším rozvojovým projektem na druhém terminálu pražského letiště od jeho otevření v roce 2006.

11.6.2018

Síť směnáren Chequepoint přišla o licenci. Porušovala pravidla až příliš často

Česká národní banka odňala síti směnáren Chequepoint licenci k jejich hlavní činnosti. Ty totiž opakovaně porušovaly zákony. Chequepoint navíc musí zaplatit milionovou pokutu.

11.6.2018

Nadávky, sporný policejní zákrok a Poupata s chlupatýma nohama: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. června 2018.

7.6.2018

Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

/FOTOGALERIE/ Každých deset let jedna nová moderní čtvrť. Zhruba tak vypadala v metropoli výstavba v posledních dekádách. Podle chystaných záměrů by ale v příštích letech mělo být podobných projektů výrazně víc.

7.6.2018

V Pařížské nejvíc letí kabelky od Vuittona. Butik utržil tři čtvrtě miliardy

Pražské výstavní třídě luxusu v Pařížské nadále dominuje francouzská značka Louis Vuitton. Její butik utržil podle propočtů firmy Deloitte ve fiskálním roce 2016 celkem 782 milionů korun. Zahraniční turisté a bohatá tuzemská klientela míří nejčastěji do Pařížské za proslulými kabelkami, ale také za šperky, hodinkami, módním oblečením a doplňky.

6.6.2018

Většina Pražanů vůbec netuší, kolik doma platí za dodávky tepla

Přibližně 60 procent Pražanů nemá přehled o tom, kolik jejich domácnost utratí za teplo, a to ani v případě, že jsou vlastníky bytu. Téměř třetina jich zároveň neví, kdo je v jejich domě dodavatelem tepla. Údaje vyplynuly z výzkumu agentury SC&C pro společnost Pražská teplárenská, kterého se v prosinci 2017 zúčastnilo 847 Pražanů žijících v bytových domech.

6.6.2018

Boom pomohl Letišti Praha k rekordu. Z každého cestujícího získalo 298 korun

Končící Český aeroholding završí své působení nejlepším rokem ve své historii. Hrubý zisk firmy, jejímž klíčovým aktivem je Letiště Praha, stoupl meziročně na na 4,6 miliardy korun. Navýšením o patnáct procent v meziročním srovnání se dostal na nejvyšší úroveň v historii. Firmě pomohl hlavně rozmach letecké dopravy.

5.6.2018

Vlakem z Prahy do Berlína v rekordním čase? Dráhy nasadí nové lokomotivy

České dráhy slibují rychlejší cestování mezi Prahou a Berlínem. Nasadí totiž nové lokomotivy a vlaky by tak nyní měly urazit vzdálenost mezi oběma hlavními městy za rekordní čas čtyři hodiny a pět minut, což je o více než deset minut méně než dosud. České dráhy o tom informovaly v tiskové zprávě.

5.6.2018

Pozor na nebezpečné skleničky. Uvolňují kadmium a olovo, varuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje spotřebitele na sklenice, při jejichž užívání se mohou do jejich organismu dostat toxické kovy – kadmium a olovo, které se z výrobku uvolňují. Sklenice o objemu zhruba 150 mililitrů jsou ozdobeny půlkruhy ze žlutých a bílých puntíků a prodávají se v balení po třech kusech. 

5.6.2018

V Praze se loni prodaly dvě stamilionové vily. Nejdražší byty jsou v centru

/FOTOGALERIE/ Téměř 112 milionů korun. Za takovou sumu se v Praze prodala nejdražší vila v uplynulém roce. Stojí ve Střešovicích v šesté městské části, stejně jako vila v Dejvicích, za kterou dal nový majitel rovných sto milionů korun. Dejvice a Bubeneč loni patřily k top lokalitám, pokud jde o samostatná sídla. Nejdražší byty se podle údajů v katastru nemovitostí prodávaly v samotném centru na Starém Městě a Josefově.

3.6.2018

Prahu a kyperskou Larnaku spojuje nová letecká linka

Kyperské aerolinky Cyprus Airways zahájily v pátek inauguračním letem provoz na své lince z Larnaky do Prahy. Spoj z Larnaky odletěl po 11. hodině dopoledne místního času a na Letišti Václava Havla Praha dosedl přibližně ve 13.40 hodin. Zde ho přivítala slavnostní vodní brána od letištních hasičů. Letiště Praha zároveň uvítalo první cestující v gatu, kde proběhlo slavnostní přestřižení pásky.

31.5.2018

Vydavatelství VLM vyhlásilo unikátní soutěž Cena Vltava Labe Media

Podnikatelé v pohostinství mají šanci uspět se svými aktivitami v nové soutěži. Vydavatelství Vltava Labe Media vyhlásilo ve spolupráci se společností ABF, organizátorem veletrhu a kongresu For gastro & hotel, první ročník soutěže Cena Vltava Labe Media. Přihlásit se mohou provozovny z oblasti pohostinství, tj. stravovací a ubytovací provozy, kavárny, bary, cateringové služby apod., které spadají do jedné z kategorií soutěže. Ceny budou vyhlášeny na odborném kongresu For gastro & hotel 4. října 2018 v PVA expo Praha.

31.5.2018

Nemocnost opět stoupla. Nejméně se stoná v Praze, nejvíce na periferii

Češi vloni strávili na neschopence 72,7 miliónu dní. To je o 2,4 miliónu více než v roce předchozím. Ženy přitom strávily na lůžku o 6,5 milionu dní více než muži. Relativně nejmenší počet neschopenek hlásí Praha, ukázala nová data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

30.5.2018

Pražští radní: Stavba hotelu Ritz-Carlton má zelenou

První luxusní hotel Ritz-Carlton v Česku, který do konce roku 2022 otevře u Staroměstského náměstí, nabídne zhruba 90 pokojů. Investor chystané proměny osmi historických domů mezi ulicemi Železná, Celetná a Kamzíková přislíbil městu, že zde zároveň vybuduje 26 bytů k pronájmu. Zachování funkce bydlení je totiž jednou z podmínek ochrany památek UNESCO.

29.5.2018

Vědci z ČVUT vyzkoušeli technologii pro řízení letadel u auta

Novinku v řízení automobilů úspěšně otestovali vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT). Pro řízení vyvinuli systém obdobný tomu, který se používá u civilních i vojenských letadel. Pilot při něm neovládá přímo jednotlivé prvky, ale pouze předává impulzy elektronické řídící jednotce, která manévry sama provede s ohledem na další parametry letu. ČVUT to oznámila v dnešní tiskové zprávě.

29.5.2018

Stop nekvalitním průvodcům: Praha připravila novelu živnostenského zákona

Rada hlavního města udělala další krok k vyřešení problémů s průvodci po Praze. Ti totiž často provádějí turisty po historickém centru bez základních znalostí města. Radní dnes projednali návrh novely zákona, který si klade za cíl průvodcovství zpřísnit na vázanou živnost. Její získání by podléhalo splnění podmínky odborného vzdělání, případně složení rekvalifikační zkoušky.

29.5.2018

Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka. Novou linku otevřel Babiš

Společnost Coca-Cola dnes otevřela v pražských Kyjích dvě nové linky. Jeden z největších světových nápojářů bude vyrábět rostlinná mléka pod značkou AdeZ. Vyvážet je bude do jedenácti evropských zemí.

24.5.2018

Hygiena v Praze už letos udělila stravovacím zařízením pokuty za 800 tisíc korun

Za první čtyři měsíce letošního roku navštívili a překontrolovali pražští hygienici 822 podniků, ve kterých vykonali celkem 869 kontrol. Ty se uskutečnily zejména v restauracích, provozovnách závodního stravování a kavárnách. 

21.5.2018

Český energetický start-up exministra Kuby chce dobít a dobýt evropské ulice

Česká společnost OIG Power dnes v Praze představila novou stanici pro elektromobily, lavičku i stojan pro elektrokola nabité energií. Na jejich designu se podílelo studio Olgoj Chorchoj. Nové produkty pro elektromobilitu podpořily společnosti Essox, ČEZ i BMW.

18.5.2018

Odhalování podzemního labyrintu a s pepřovým sprejem proti revizorům: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 17. května 2018.

14.5.2018

Měli jste ho vyloučit. ÚOHS potrestal pražský dopravní podnik za tendr

Vítěz tendru? Kdepak, nabídka měla být vyloučena, pravidla se musejí dodržovat. Tak by se dal shrnout vzkaz předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, který zamítl rozklad Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Stotisícová pokuta za tendr na zajištění fyzické ostrahy objektů tak platí.

13.5.2018

České poště už on-line služby fungují. Na pondělní nápor by měla být připravena

Česká pošta už v neděli v brzkých ranních hodinách obnovila téměř všechny on-line služby na pobočkách i na webu. V průběhu dopoledne se povedlo zprovoznit také aplikaci Pohlednice Online. Informaci sdělil agentuře ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík a pošta ji zveřejnila na Twitteru.

11.5.2018

Zloději, násilník a překupnice drog v akci a hospic pro Karlovarsko: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 10. května 2018.

4.5.2018

Sloni mezi auty, srážka vlaků a blesková povodeň: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 3. května 2018.

30.4.2018

Uber se dohodl s vládou a pražským magistrátem. Zavede EET

Vláda a pražský magistrát uzavřely memorandum se společností Uber, ve kterém se dohodly na podmínkách, za kterých bude společnost v Praze podnikat. Jeho řidiči budou muset mít povinně koncesi a plnit podmínky podle zákona. Firma navíc pro své služby zavede elektronickou evidenci tržeb (EET).

27.4.2018

Fenol zabil člověka a umírající stromy se snaží zachovat rod: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 26. dubna 2018.

24.4.2018

Dopravní podnik zákon neporušil. Získá 300 autobusů od SOR Libchavy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) uzavřel smlouvu na dodávku 300 autobusů se společností SOR Libchavy. DPP totiž v tendru na standardní nízkopodlažní autobusy v počtu tří set kusů zákon o veřejných zakázkách neporušil. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž zamítl návrh společnosti IVECO Czech Republic, která napadla zadávací podmínky, své vyloučení ze soutěže a posouzení nabídek ostatních firem.

22.4.2018

Pod kontrolou doktora na dálku. Pojišťovny chtějí platit telemedicínu

Svaz zdravotních pojišťoven průběžně vyhodnocuje několik pilotních projektů. Lékaři přes mobil sledují například cukrovkáře nebo pacienty s kardiostimulátorem.

22.4.2018

Počet aut odtažených v metropoli klesl nejméně o třetinu. Za deset let

Od roku 2009 kles počet odtažených aut v metropoli ze 68 tisíc na loňských 20 tisíc. Vyplývá to ze statistik Správy služeb hl. města (SSHM), která má odtahy v Praze na starosti. Nejvíce se na celkovém počtu podílejí odtahy ze zón placeného stání, jejich počet však dlouhodobě klesá. Stoupá počet aut odtažených kvůli blokovému čištění.

19.4.2018

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit kontroverzní pamlskovou vyhlášku

Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky, která reguluje prodej potravin ve školách. Ve Sněmovně to při interpelacích uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (ANO). Návrh vyhlášky dnes poslal na ministerstvo školství k dalšímu projednání. Nová podoba vyhlášky by měla umožnit, aby si děti mohly ve škole koupit třeba "pribináček nebo rohlík s máslem".

19.4.2018

V Praze raketově roste počet rumunských firem, láká je nedostatek pracovníků

/INFOGRAFIKA/ Mezi zahraničními vlastníky českých firem jsou v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější Rumuni. V zemi aktuálně vlastní 1349 firem. Objem rumunského kapitálu se za od roku 2014 zvýšil téměř sedmkrát. Ve čtyřech z pěti případů zakládají Rumuni firmu v Praze.

18.4.2018

Dražší nové byty v Praze. Jejich cena meziročně stoupla o necelých 23 procent

Průměrná cena nových bytů prodaných v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostla o 22,8 procenta na 88 552 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů ovšem meziročně klesl o 11 procent na 1200. Vyplývá to ze statistiky firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. 

18.4.2018

Šedesátiprocentní nemocenská? ANO asi kývne, změnu chce nejdříve za rok

Hnutí ANO zřejmě vyhoví požadavkům ČSSD a KSČM na zavedení 60procentní nemocenské v prvních třech dnech nemoci, změnu chce ale posunout minimálně na červenec 2019. Na dotaz České televize to dnes novinářům řekl vicepremiér a místopředseda vládního hnutí Richard Brabec s tím, že zrušení takzvané karenční doby by mělo být propojeno s kompenzačními opatřeními pro zaměstnavatele a zavedením elektronické neschopenky.

18.4.2018

Rusové kupují byty v novostavbách, Západoevropané míří do centra

/INFOGRAFIKA/ Britové či Italové preferují investice v historické zástavbě centra, ve starších domech v Praze 6 a na Smíchově. Naopak obyvatele s anglosaskými jmény lze například v žižkovských rezidencích spočítat na prstech. 

17.4.2018

Novela stavebních předpisů. Radní mírní pravidla pro výstavbu bytů

Pražští radní se dnes shodli na novelizaci Pražských stavebních předpisů (PSP). Novela má zmírnit dosavadní požadavky na proslunění a osvětlení bytů, které developeři považují za přehnané.

AKTUALIZOVÁNO
17.4.2018

Akademie věd nesouhlasí se škrty v rozpočtu na příští rok

Zástupci Akademie věd (AV ČR) nesouhlasí se snížením peněz na vědu příští rok, se kterým počítá aktuální návrh vládní rady pro výzkum. Jde o 36 miliard korun, což je o miliardu méně, než ve střednědobém výhledu slíbila minulá vláda. Akademie chce proti aktuálnímu návrhu pro příští rok navíc 82 milionů korun. 

17.4.2018

Konec požadavku na oslunění. Pražští radní schválili novelu stavebních předpisů

Hlavní město odstraní ze stavebních předpisů požadavek na oslunění bytu a nahradí jej požadavkem denního světla. Změnu už schválili pražští radní. Novela začne platit ještě letos a zastupitelé si od ní slibují zlepšení vzhledu nových domů. Pražské stavební předpisy platí od prvního srpna 2016.

16.4.2018

Tržby pražské Apogeo přesáhly 100 milionů, nejvíc rostlo transakční poradenství

Růstu tržeb v průměru o 18 procent dosáhla za poslední tři roky pražská poradenská skupina Apogeo. Loni obrat převýšil už 100 milionů korun. Podle většinového vlastníka Apogeo Group Josefa Jaroše tržby stoupají rovnoměrně ve všech oblastech poskytovaných služeb.

11.4.2018

Do dražby jde jedinečná sbírka mincí s Františkem Josefem za 100 milionů

/FOTOGALERIE/ Mimořádnou událost vyhlížejí sběratelé mincí. V pátek 20. dubna bude pražský hotel Mandarin Oriental hostit mezinárodní aukci nejrozsáhlejší sbírky mincí na světě s vyobrazením císaře Františka Josefa I. Ty byly vyraženy v různých zemích monarchie během jeho vlády v Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916. Sbírka obsahuje 635 mincí a medailí ve zlatě a stříbře. Hodnota sbírky se odhaduje na 100 milionů korun.

11.4.2018

Česko za koblihu nekoupíš a okradeni, zatímco spali: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 10. dubna 2018.

10.4.2018

OC Šestka hlásí nové nájemce a chystá originální koncepty pro volný čas a služby

Nového majitele má od ledna obchodní centrum Šestka v Praze 6. Jde o soukromého českého investora, jenž chce nemovitost držet dlouhodobě. Vize, které akvizici předcházely, mu pomáhá naplňovat tým, který během 18 měsíců dovedl k téměř 100% obsazenosti holešovický Rosmarin Business Center.

9.4.2018

Praha plánuje novelu stavebních předpisů. Měla by platit už od letošního října

Hlavní město připravuje novelu stavebních předpisů. Měl by být např. odstraněn požadavek na oslunění bytů, který nahradí požadavek denního osvětlení.  Novela má být platná už od října letošního roku. Stávající pražské stavební předpisy platí od roku 2016 a jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. V pondělí o tom média informoval šéf Institutu plánování a rozvoje ( IPR) Ondřej Boháč.

AKTUALIZOVÁNO
9.4.2018

Nechceme levnou jízdu za horším vzděláním, vzkazují studenti Babišovi

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise vyzvali premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Obávají se totiž, že to bude znamenat škrty 400 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT