Dukla – JičínUtkání čtrnáctého kola extraligy. Kdy? Sobota 3. února 16.30. Kde? Pilotů 217, Praha 6. Kudy do haly? Autobusem číslo 142 do zastávky Nádraží Ruzyně.

„Slibujeme si od něj posílení obranné fáze,“ vysvětloval sportovní ředitel klubu Daniel Čurda. Poté poodhalil životopis 211 centimetrů vysokého a 120 kilogramů vážícího obra. Zmínil angažmá v Itálii, třetí a čtvrté Bundeslize, prozradil věk 26 let. „Samá ideální čísla,“ pochvaloval si.

 Do Prahy dorazil Cingel z Freibergu. Podepsal smlouvu na rok a půl a pro-zradil, proč obrátil obvyklý směr přestupů. „Dukla je významný klub s velkými ambicemi. Rád bych hrál o medaile a vyzkoušel si evropské poháry,“ uvedl. A Čurda souhlasně přikyvoval.

DUKELSKÁ STOPA NA ME

Zpátky na šampionát. Ve Varaždíně a Záhřebu se, jak známo, Češi neztratili. K šesté příčce přispěli i dva borci Dukly Jakub Sviták a Dieudonné Mubenzem. Pravda, nehráli klíčové party – první z nich se na palubovky podíval na dvacet minut a nevstřelil ani gól. Druhý nastoupil na více než hodinu a trefil se čtyřikrát. „Kvalita nároďáku je obrovská,“ líčil Sviták. „Získal jsem zkušenost k nezaplacení. Pokud budeme mít vždycky takové výsledky, klidně je odsedím,“ smál se. Mubenzem zvolil vážnější tón a vzletnější slova. „Nejkrásnější období mé kariéry,“ řekl.

Ano. Házená na vrcholné evropské akci a v extralize připomíná dva sporty. Dva světy. „Hráči všech týmů dokazovali, jak výborně jsou na tom psychicky,“ všiml si Sviták. „Reprezentace hraje daleko víc signálů. Šel jsem na plac a byl jsem nervózní, abych je nepopletl,“ přiznal tvůrce dukelské hry – „Pan nepostradatelný“. A řekl toho daleko víc: „Na mezinárodní scéně mi trochu chyběla odvaha v soubojích jeden na jednoho. Musím daleko častěji střílet.“

Mubenzem, ostrá spojka Pražanů, strávil většinu svého času na křídle. Neprotestoval. „Alespoň jsem pochytil, jak nabíhat do prostoru. Viděl, jak vypadá dokonalé načasování,“ vypravoval. „Všechno bylo stokrát rychlejší, silovější a hlavně dynamičtější.“

ZPÁTKY DO REALITY

Každá pohádka ale jednou končí. Oba házenkáři dočetli poslední gratulaci, užili si triumfální přivítání od spoluhráčů a už na ně čekaly „všední“ starosti. Kola nejvyšší soutěže po zimní přestávce jedou dál. I když pod novým názvem Strabag Rail extraliga. Dnes odpoledne vyzve Dukla v ruzyňské hale Jičín. A trenér Jiří Kotrč bude pochopitelně spoléhat na své dvě nejblyštivější hvězdy. „Do týmu přinesli obrovskou chuť. Vyšší motivaci,“ okomentoval.

Ovšem pozor: Východočeši nepatří mezi oblíbené soupeře Dukly. Letos s nimi hrála dvakrát, vždy v Jičíně, a byly z toho porážky 20:22 (extraliga) a 21:27 (Český pohár). „Špatně se jim dávají branky. Na druhou stranu máme Jičínu co vracet. Body potřebujeme. Nechceme klesnout pod čtvrtou pozici,“ vytyčil cíl pro závěrečných devět kol základní části Kotrč.