Aspoň jeden pozitivní vzkaz pro paní Kejvalovou: na Vánoce budete mít manžela doma. Může se ale stát, že se mu při rozbalování dárků do české věty vloudí anglické slovíčko. „Passion, passion," opakuje a tázavě těká očima. „Vášeň, zaujetí, zápal," napovídá mu mluvčí při rozhovoru pro Deník.

Kejval zažívá bláznivý podzim. Nedávno ho na další čtyři roky potvrdili ve funkci vůdce českých olympioniků, musí stíhat byznys ve vlastní firmě a vlivný šejk Ahmad al-Fahad al-Sabah ho vyslal do výkonného výboru Světové antidopingové agentury WADA. „Je to prestižní záležitost. Kdybychom v mezinárodním olympijském hnutí nic neznamenali, dali by to někomu jinému," říká Kejval.

„Není to trafika, bude potřeba odvést nějakou práci. Problémy s dopingem se nikdy nevyřeší, ale nesmíte proti němu přestat bojovat," povídá.

Poslední čtyři roky bojoval i doma v jednom z nejsledovanějších křesel v zemi. „Snad se nám povedlo změnit obraz českého sportu. Většina národa nás už nevnímá jako zkorumpované bafuňáře, ale jako lidi, kteří pro sport dýchají," sděluje. Jenže…

Kauzy brdí, ale…

I na námitky Kejval slyší: „Jasně, čas od času přijde nějaká kauzička, která nás srazí dolů, ale myslím, že celkově stoupáme nahoru."

Šlo by stoupat rychleji, kdyby se povedlo přesvědčit soukromé firmy, aby dávaly víc peněz do sportu. Ten má příští rok slíbených šest miliard od státu, ale znáte to: každá koruna se hodí. „Na Západě si firma bez společenské odpovědnosti neškrtne. Pokud nedáte část vydělaných peněz na prospěšné věci, můžete se rozloučit s přidělením veřejné zakázky," líčí Kejval, jenž sedí v představenstvu nadnárodní firmy vybavující interiéry.

Když jednou přijel do Rumunska, šéf tamní pobočky se mu svěřil, že chce věnovat peníze na fotbalovou mládež. „Pomůže to našemu byznysu? Nepomůže," vyjádřil se tehdy Kejval a zatrhl to. Cestou na letiště se mu to rozleželo v hlavě: „Proboha! Právě jsem udělal něco, co doma jako šéf olympijského výboru kritizuju."

Pointa? Malí fotbalisté přece jen dostali peníze.

ČTĚTE TAKÉ: Duální kariéra. ČOV bude sportovcům přispívat na vzdělávání

Volby, noční můra

Ve svojí první čtyřletce se Kejval snažil rozhýbat české děti, teď chce taky podpořit elitní reprezentanty. „Inspirovali jsme se programem pro britské olympioniky. Potřebujeme, aby naše největší medailové naděje měly stejné podmínky jako jejich soupeři z ciziny," podotýká.

A ještě jeden žhavý úkol pro Kejvala a další: posílit zastoupení sportu ve vládě, třeba i v podobě vlastního ministerstva. Sice na potkání chválí ministryni školství Valachovou, s níž si český sport rozumí, ale taky se děsí toho, co přijde za necelý rok po volbách.

„Lobbovat za vznik vlastního ministerstva je nejtěžší práce, která existuje. Svět politiky pro mě není úplně čitelný, nejsem tam tak doma jako třeba Mirek Jansta," zmiňuje šéfa České unie sportu a někdejšího poslance Federálního shromáždění.

Takže byste ministra sportu dělat nechtěl? „Určitě ne. Můj plat v soukromé sféře je vyšší než plat ministra a na sportovní úrovni chci zůstat v olympijském hnutí," hlásí Kejval.

A třeba se stát členem Mezinárodního olympijského výboru, jeho kandidatura leží na stole v Lausanne.

Volal mi Pelta. A co chtěl? Pracovat
Proslavil ho výrok o cinklém, rozumějte uplaceném, jaru a jeho hlášky z policejních odposlechů se dostaly do kultovní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? „Nejsem svatý, ale myslím, že jsem si všechny hříchy odpracoval," s oblibou tvrdí šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Ten, který je od konce října jeden z pěti místopředsedů Českého olympijského výboru. „Přišel za mnou a řekl mi, že k nám nechce kvůli funkci, ale proto, že chce pracovat," vypráví předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Zvládá marketing a jednání se sponzory, takže jsem kývl," dodává.

Že Pelta zvládá marketing a umí sehnat sponzory? To je pravda, fotbal pod ním nikdy netrpěl nedostatkem peněz a provinční Jablonec opakovaně dotáhl do evropských pohárů. „Fotbal je nejen v Česku sport číslo jedna. To, že máme šéfa fotbalu ve vedení výboru, je pro mě významné, ukazuje to na jednotu sportovního hnutí," říká Kejval.

Ale co Peltova poskvrněná pověst? „Všichni mi říkali, že s tím bude problém, ale snad jsem garance toho, že věci půjdou transparentně," doufá Kejval. „Dejte nám čas, ovšem už teď jsem přesvědčený, že volba Pelty prospěje českému sportu."